كوكوي بادمجان
كوكوي بادمجان


مواد لازم:

بادمجان متوسط 2 عدد

سيب زميني متوسط 2 عدد

گوشت چرخ كرده 200 گرم

فلفل دلمه‌اي كوچك 1 عدد

پياز 1 عدد

تخم‌مرغ 2 عدد

آرد سوخاري 2 قاشق غذاخوري

زردچوبه 2/1 قاشق چايخوري

نمك و فلفل به ميزان لازم

روغن سرخ كردني به مقدار لازم

طرز تهيه:

بادمجان و سيب زميني خام را با رنده متوسط رنده كنيد. پياز را نيز با رنده ريز رنده نماييد. پياز و سيب زميني رنده شده را خوب فشار دهيد تا آب آن گرفته شود. (اگر آب سيب‌زميني خام رنده شده را نگيريد، كوكوي شما در آخر طعم خوبي نخواهد داشت و بوي خامي سيب زميني مي‌دهد.)فلفل دلمه‌اي را رنده كنيد و به همراه گوشت چرخ كرده به سيب‌زميني و پياز بيافزاييد. براي جلوگيري از سياه شدن بادمجان، آن را در آخرين مرحله رنده كرده و به مايه كوكو اضافه كنيد. تخم مرغ، نمك و فلفل و زردچوبه را مخلوط كرده و به مايه بيافزاييد. در آخر پودر سوخاري را نيز به مايه كوكو اضافه كنيد.درون تابه‌اي مقدار كمي روغن سرخ كردني بريزيد و روي حرارت بگذاريد تا داغ شود، به محض داغ شدن از روي حرارت برداريد، مايه كوكو را درون تابه ريخته و روي آن را صاف كنيد و دوباره روي حرارت قرار دهيد. به مدت يك دقيقه كنار اجاق بمانيد و حرارت زير تابه را زياد كنيد، بعد از يك دقيقه حرارت را كمي پايين بياوريد و صبر كنيد تا يك روي كوكو سرخ شود، سپس كوكو را با كمك كفگير چهار قسمت كرده و هر قسمت را جداگانه برگردانيد و اجازه دهيد تا طرف ديگر آن نيز سرخ شود.
(0) نظر
برچسب ها :
10
پكاره

مواد لازم:
 

آرد گندم / 150 گرم
آرد نخود خام / 2 پيمانه
نمك / 1 قاشق چايخوري
تخم مرغ / 1 عدد
فلفل سبز تند خرد كرده / 3 تا 4 عدد
پيازچه ريز خرد كرده / يك دسته ي كوچك
پودر خمير ترش / 1 قاشق چايخوري
شكر / 1 قاشق چايخوري
آب ولرم / 125 ميلي ليتر
روغن براي سرخ كردن / به ميزان لازم

روش تهيه
 

در ظرف مناسبي، آرد گندم و آرد نخود را با هم مخلوط كنيد و نمك را بيفزائيد. آن گاه تخم مرغ را همراه با فلفل و پيازچه، در مخلوط آرد بريزيد. سپس پودر خمير ترش و شكر را به اين مواد اضافه كنيد و آب را به تدريج بيفزائيد تا خمير نسبتاً شلي به دست آيد. خمير را داخل كاسه اي بگذاريد و روي آن را بپوشانيد تا حجمش دو برابر شود. اكنون در قابلمه اي روغن بريزيد و آن را روي اجاق گرم كنيد. حالا هر بار مقداري از خمير را با قاشق برداريد و در روغن سرخ كنيد. به همين ترتيب پكاره را آماده كنيد و در ظرف مناسبي بچينيد.
يادآوري: در صورت دلخواه، مي توانيد به مايه ي پكاره، سبزي خرد كرده مانند گشنيز يا جعفري نيز، اضافه كنيد.

نكات خواندني
 

فلفل سبز تند: تندي فلفل مربوط به ماده اي به نام «كاپسايسين» مي باشد كه اثرات ضد درد عصبي موضعي، ضد ورم، ضد آرتريت و ضد روماتيسم فلفل به دليل وجود اين ماده است.
منبع: ماهنامه دنياي زنان شماره71
(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكو نخود و باقلا

.كوكو نخود و باقلاkuk--nokhod-baghala

مواد اوليه :

* باقلا ۱۰۰ گرم ( پيمانه)
* نخودسبز ۱۰۰ گرم (پيمانه)
* پنيرپيتزا ۲۵۰ گرم (يك پيمانه)
* تخم‌مرغ شش عدد
* ادويه كاري يك قاشق مرباخوري
* نمك و فلفل به ميزان لازم
* خامه دو قاشق غذاخوري

 
طرز تهيه:

ابتدا باقلا و نخودسبز را با مقداري آب كاملا مي‌پزيم. البته اول نخودسبزها را در قابلمه مي‌ريزيم و پس از هشت دقيقه باقلاها را مي‌ريزيم و بعد از پنج دقيقه از روي حرارت بر مي‌داريم. بعد از خنك شدن تخم‌مرغ‌ها، خامه، ادويه كاري، نمك و فلفل را با هم مخلوط كرده كاملا هم مي‌زنيم تا يك‌دست شود سپس نخودها و باقلاها را به آن اضافه كرده داخل تابه ريخته و پنيرپيتزا را روي آن مي‌ريزيم و با مقداري روغن روي حرارت مي‌گذاريم پس از ۱۲ دقيقه كوكو آماده است.

(0) نظر
برچسب ها :
9
كتلت گياهى
كتلت گياهى
كتلت گياهى
منبع:روزنامه جوان
در اين شماره طرز پخت يك كتلت را نوشته ايم كه بيشتر به مذاق گياهخواران خوش مى آيد. گفتنى است اين غذا در شمار غذاهاى صد درصد ايرانى است.
موادلازم: سيب زمينى متوسط ۴ عدد، پياز متوسط ۱ عدد، آرد لپه ۴ قاشق غذاخورى، آرد سوخارى ۱ قاشق غذاخورى، آردنخودچى ۱ قاشق غذاخورى، سويا ۱ پيمانه، نمك و فلفل ۲ قاشق چايخورى و ۸/۱ قاشق چايخورى، زيره سياه و زردچوبه ۴/۱ قاشق چايخورى و ۲ قاشق چايخورى، سبزيجات معطر خشك (ترخون، مرزه) ۱ قاشق غذاخورى، روغن مايع ۲/۱ پيمانه.
شيوه پخت: ابتدا سويا را آماده مى كنيم (سويا را يك ساعت در آب خيس مى كنيم)، سيب زمينى و پياز خام را پوست گرفته، همراه با سويا چرخ مى كنيم و سپس آرد لپه، آرد سوخارى، آرد نخودچى، نمك،فلفل، زردچوبه و زيره را افزوده، خوب ورز مى دهيم به طورى كه حالت چسبندگى پيدا كند و بعد سرخ مى كنيم و بعد همراه ليموترش، خيارشور، گوجه فرنگى وسيب زمينى سرخ شده سرو مى كنيم.
نكته: مى توانيد نصف مايه را با سبزيجات معطر مخلوط كرده و سپس آن را سرخ كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
9
شامي‌كشمشي

 

شامي‌كشمشي

مواد لازم براي 5 نفر:

طرز تهيه:

روغن مايع را در ظرفي ريخته و مي‌گذاريم تا كمي داغ شود؛ سپس مقداري از مايه را با قاشق درون روغن ريخته و مي‌گذاريم تا سرخ شود. وقتي يك طرف شامي سرخ شد آنرا برگردانده تا طرف ديگر آن هم سرخ شود. به اين ترتيب شامي كشمشي شما آماده است و مي‌توانيد آن را ميل نماييد.

براي تهيه اين غذا ابتدا گوشت، نخود خيس كرده، پياز درسته و برنج را با كمي زردچوبه و فلفل بپزيد. فراموش نكنيد كه اين مواد بايد كاملاً پخته شوند ولي گوشت اگر نيم پز هم باشد كافي است. گوشت و نخود و برنج پخته را‌ چرخ كرده ‌ يا له كنيد. پياز پخته در مواد را هم كنار مي‌گذاريم. سپس كشمش‌ها را تميز شسته و با آرد مخلوط كرده و مواد چرخ شده، كشمش، بقيه آرد گندم يا سيب زميني، پيازداغ، نمك،فلفل،پودركاري و ترخون خرد شده را در ظرفي ريخته و با هم مخلوط مي‌كنيم. تخم مرغ را هم در مايه شامي ريخته و خوب بهم مي‌زنيم. مايه ما نبايد شل باشد، اگر مايه شل بود تخم مرغ دوم را هم درون آن شكسته و ‌هم مي‌زنيم. اگر مايه باز هم شل بود مي‌توانيد كمي آرد به آن اضافه كنيد.
گوشت گوسفند يا گوساله بدون استخوان 150 گرم ،‌ كشمش نصف ليوان ، برنج نصف ليوان ،‌ پيازكوچك 1 عدد ، نخود خيس كرده يك ليوان، پياز داغ يك قاشق غذا خوري ، ترخون خرد شده يك قاشق غذا خوري،‌ زردچوبه نصف قاشق چاي‌خوري ، تخم مرغ يك تا 2 عدد ، آرد گندم يا آرد سيب زميني يك قاشق غذاخوري ،‌ پودر كاري در صورت تمايل نصف قاشق مربا خوري،‌ نمك، فلفل، روغن به ميزان لازم.

(0) نظر
برچسب ها :
14
X