كوكوي بادمجان
كوكوي بادمجان


مواد لازم:

بادمجان متوسط 2 عدد

سيب زميني متوسط 2 عدد

گوشت چرخ كرده 200 گرم

فلفل دلمه‌اي كوچك 1 عدد

پياز 1 عدد

تخم‌مرغ 2 عدد

آرد سوخاري 2 قاشق غذاخوري

زردچوبه 2/1 قاشق چايخوري

نمك و فلفل به ميزان لازم

روغن سرخ كردني به مقدار لازم

طرز تهيه:

بادمجان و سيب زميني خام را با رنده متوسط رنده كنيد. پياز را نيز با رنده ريز رنده نماييد. پياز و سيب زميني رنده شده را خوب فشار دهيد تا آب آن گرفته شود. (اگر آب سيب‌زميني خام رنده شده را نگيريد، كوكوي شما در آخر طعم خوبي نخواهد داشت و بوي خامي سيب زميني مي‌دهد.)فلفل دلمه‌اي را رنده كنيد و به همراه گوشت چرخ كرده به سيب‌زميني و پياز بيافزاييد. براي جلوگيري از سياه شدن بادمجان، آن را در آخرين مرحله رنده كرده و به مايه كوكو اضافه كنيد. تخم مرغ، نمك و فلفل و زردچوبه را مخلوط كرده و به مايه بيافزاييد. در آخر پودر سوخاري را نيز به مايه كوكو اضافه كنيد.درون تابه‌اي مقدار كمي روغن سرخ كردني بريزيد و روي حرارت بگذاريد تا داغ شود، به محض داغ شدن از روي حرارت برداريد، مايه كوكو را درون تابه ريخته و روي آن را صاف كنيد و دوباره روي حرارت قرار دهيد. به مدت يك دقيقه كنار اجاق بمانيد و حرارت زير تابه را زياد كنيد، بعد از يك دقيقه حرارت را كمي پايين بياوريد و صبر كنيد تا يك روي كوكو سرخ شود، سپس كوكو را با كمك كفگير چهار قسمت كرده و هر قسمت را جداگانه برگردانيد و اجازه دهيد تا طرف ديگر آن نيز سرخ شود.
(0) نظر
برچسب ها :
10
پكاره

مواد لازم:
 

آرد گندم / 150 گرم
آرد نخود خام / 2 پيمانه
نمك / 1 قاشق چايخوري
تخم مرغ / 1 عدد
فلفل سبز تند خرد كرده / 3 تا 4 عدد
پيازچه ريز خرد كرده / يك دسته ي كوچك
پودر خمير ترش / 1 قاشق چايخوري
شكر / 1 قاشق چايخوري
آب ولرم / 125 ميلي ليتر
روغن براي سرخ كردن / به ميزان لازم

روش تهيه
 

در ظرف مناسبي، آرد گندم و آرد نخود را با هم مخلوط كنيد و نمك را بيفزائيد. آن گاه تخم مرغ را همراه با فلفل و پيازچه، در مخلوط آرد بريزيد. سپس پودر خمير ترش و شكر را به اين مواد اضافه كنيد و آب را به تدريج بيفزائيد تا خمير نسبتاً شلي به دست آيد. خمير را داخل كاسه اي بگذاريد و روي آن را بپوشانيد تا حجمش دو برابر شود. اكنون در قابلمه اي روغن بريزيد و آن را روي اجاق گرم كنيد. حالا هر بار مقداري از خمير را با قاشق برداريد و در روغن سرخ كنيد. به همين ترتيب پكاره را آماده كنيد و در ظرف مناسبي بچينيد.
يادآوري: در صورت دلخواه، مي توانيد به مايه ي پكاره، سبزي خرد كرده مانند گشنيز يا جعفري نيز، اضافه كنيد.

نكات خواندني
 

فلفل سبز تند: تندي فلفل مربوط به ماده اي به نام «كاپسايسين» مي باشد كه اثرات ضد درد عصبي موضعي، ضد ورم، ضد آرتريت و ضد روماتيسم فلفل به دليل وجود اين ماده است.
منبع: ماهنامه دنياي زنان شماره71
(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكوي باميه
kuku-bamiyeh

مواد لازم:

* باميه ريز  ۵۰۰ گرم
* تخم‌مرغ  ۶ عدد
* پياز متوسط  يك عدد
* روغن مايع  ۱۲۰ گرم
* زردچوبه  يك دوم قاشق چايخوري
* فلفل قرمز  يك سوم قاشق چايخوري
* سير و ادويه  به ميزان دلخواه
* نمك  به ميزان لازم

 

 

طرز تهيه:

ابتدا باميه‌ها را مي‌شوييم و آنها را با پارچه خشك مي‌كنيم. سپس آنها را به حلقه‌اي نازك برش مي‌زنيم و پياز را ساطوري مي‌كنيم و با روغن تفت مي‌دهيم تا پيازها بلوري شود.بعد باميه‌ها را اضافه مي‌كنيم. نمك، فلفل و زردچوبه را به مواد مي‌افزاييم و مي‌گذاريم سرد شود. تخم‌مرغ‌ها را در كاسه‌اي مي‌زنيم تا پف كند. مواد تفت داده شده را به اضافه سير رنده شده و ادويه به تخم‌مرغ‌ها اضافه مي‌كنيم و در تابه روغن مايع كه گرم شده مي‌ريزيم.مي‌توان اين كوكو را در فر ۱۸۹ درجه سانتيگراد به مدت ۲۰ دقيقه بگذاريم تا بپزد. همچنين مي‌توان اين كوكو را روي شعله گاز نيز پخت آن را برش مي‌زنيم و سرو مي‌كنيم.

(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكو نخود و باقلا

.كوكو نخود و باقلاkuk--nokhod-baghala

مواد اوليه :

* باقلا ۱۰۰ گرم ( پيمانه)
* نخودسبز ۱۰۰ گرم (پيمانه)
* پنيرپيتزا ۲۵۰ گرم (يك پيمانه)
* تخم‌مرغ شش عدد
* ادويه كاري يك قاشق مرباخوري
* نمك و فلفل به ميزان لازم
* خامه دو قاشق غذاخوري

 
طرز تهيه:

ابتدا باقلا و نخودسبز را با مقداري آب كاملا مي‌پزيم. البته اول نخودسبزها را در قابلمه مي‌ريزيم و پس از هشت دقيقه باقلاها را مي‌ريزيم و بعد از پنج دقيقه از روي حرارت بر مي‌داريم. بعد از خنك شدن تخم‌مرغ‌ها، خامه، ادويه كاري، نمك و فلفل را با هم مخلوط كرده كاملا هم مي‌زنيم تا يك‌دست شود سپس نخودها و باقلاها را به آن اضافه كرده داخل تابه ريخته و پنيرپيتزا را روي آن مي‌ريزيم و با مقداري روغن روي حرارت مي‌گذاريم پس از ۱۲ دقيقه كوكو آماده است.

(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكو سيب زمينى با پنير چدار
 كوكو سيب زمينى با پنير چدار
كوكو سيب زمينى با پنير چدار
مواد لازم: دو عدد سيب زمينى متوسط- يك عدد پياز كوچك- يك عدد تخم مرغ درشت كمى زده شده- دو قاشق سوپخورى پنير چدار رنده شده- نمك و فلفل به اندازه كافى- روغن مايع براى سرخ كردن كوكو.
سيب زمينى ها را پوست بگيريد و رنده كنيد. پياز را پوست گرفته رنده كنيد. سيب زمينى و پياز را با تخم مرغ، پنير و نمك و فلفل مخلوط كنيد. روغن را در تابه نچسبى خوب داغ كنيد و با يك قاشق بزرگ مقدارى از مايه كوكو را در تابه بريزيد. بنا به اندازه تابه چند كوكو در تابه درست كنيد. پس از سرخ شدن زير كوكوها آنها را با يك كفگير برگردانيد تا روى ديگر كوكو نيز برشته شود. كوكوها را پس از آماده شدن از روغن خارج كرده و چند دقيقه در يك صافى بگذاريد تا روغن اضافى آنها گرفته شود. سپس در ظرف چيده و سرو كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكو سيب زمينى با سيب زمينى نگينى
كوكو سيب زمينى با سيب زمينى نگينى
كوكو سيب زمينى با سيب زمينى نگينى
مواد لازم :چهار قاشق سوپخورى روغن مايع - ۴۵۰ گرم سيب زمينى پخته خرد شده به صورت نگينى- يك عدد پياز كوچك خرد شده- نمك و فلفل به اندازه كافى- دو عدد تخم مرغ.
روغن را در تابه نچسبى داغ كنيد. پياز را با سيب زمينى و نمك و فلفل مخلوط كنيد. تخم مرغ ها را در ظرف كوچكى بشكنيد و كمى بزنيد. تخم مرغ را به سيب زمينى و پياز اضافه كنيد و اين مخلوط را در روغن داغ بريزيد. در ظرف را ببنديد تا كوكو بسته شود. سپس آن را برداريد و بگذاريد زير كوكو كاملاً برشته شود. كوكو را ببريد و قطعات آن را برگردانيد تا روى ديگر آن نيز برشته شود. كوكو را داغ سرو كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكوى سيب زمينى با كلم
 كوكوى سيب زمينى با كلم
كوكوى سيب زمينى با كلم
مواد لازم:
چهار قاشق سوپخورى روغن مايع- يك عدد پياز ريز خرد شده- ۴۵۰ گرم سيب زمينى پخته- ۲۲۵ گرم كلم سفيد پخته- نمك و فلفل به اندازه كافى- دو عدد تخم مرغ.
سيب زمينى هاى پخته را پوست بگيريد و بكوبيد و كلم پخته را ريز خرد كنيد. براى اين كار برگ هاى پخته كلم را روى تخته گوشت قرار دهيد و با ضربات چاقو آن را خوب خرد كنيد.روغن را در تابه نچسبى بريزيد و روى حرارت متوسط اجاق گاز قرار دهيد تا داغ شود. پياز را بريزيد و تفت دهيد تا نرم شود. پياز را به صورت يكنواخت در سطح تابه پراكنده كنيد. سيب زمينى، كلم، تخم مرغ و نمك و فلفل را مخلوط كنيد و اين مخلوط را در تابه بريزيد و سطح روى آن را با پشت قاشق صاف كنيد. در تابه را ببنديد و حرارت را كم كنيد تا مايه كوكو ببندد. در ظرف را برداريد و كوكو را بريده پس از برشته شدن زير آن قطعات كوكو را برگردانيد تا روى ديگر آن نيز برشته شود. كوكو آماده سرو است.(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكوى قارچ
 كوكوى قارچ
كوكوى قارچ
نويسنده:فريده آقازاده طارانى
منبع:روزنامه جوان
جزو اصلى هر غذايى از دسته كوكو ها، تخم مرغ است و با بسيارى از مواد تره بارى نظير بادمجان، كدو سبز، قارچ، سبزى، سيب زمينى، لوبيا سبز و … مى توان كوكو درست كرد. كوكو يك غذاى كاملا سنتى و صد در صد ايرانى است. هيچ تاريخچه اى وجود ندارد كه به ما خوردن اولين كوكو را يادآور شود گرچه طبخ كوكوها زياد هم اتفاقى نبوده است. به نظر مى رسد در ايران سابقه خوردن كوكو همپاى قدمت خوراك ها، خورش ها و آش ها باشد. براى اين شماره مواد اوليه و شيوه پختن «كوكوى قارچ» را نوشته ايم. قارچى كه بنا به دلايلى كمتر مورد اعتناى كدبانوى خانه است! اين غذا را مى توان براى عصرانه و يا حداكثر يك شام سبك البته به همراه يك نوع سالاد در نظرگرفت.
مواد لازم:
قارچ: ۲۰۰ گرم، تخم مرغ: ۶ عدد، جعفرى ساطورى شده: ۲ قاشق غذاخورى، كره: ۲ قاشق غذاخورى، روغن براى سرخ كردن، نمك و فلفل به ميزان دلخواه.
شيوه پخت:
ابتدا قارچ ها را خوب بشوييد و به همراه نصف كره و يك قاشق آبليمو به مدت ۵ دقيقه بر روى حرارت كم اجاق تفت دهيد. سپس جعفرى خرد شده، نمك و فلفل را به آن بيفزاييد. در ظرفى ديگر تخم مرغ ها را پس از شستن آنها، بشكنيد و هم بزنيد. نوبت افزودن تخم مرغ ها به قارچ ها رسيده است. از باقيمانده كره به علاوه روغن براى سرخ كردن كوكو استفاده مى كنيم. به محض سرخ شدن يك طرف كوكو ( قارچ به سرعت مى سوزد و سياه مى شود)، بلافاصله آن را برمى گردانيم تا طرف ديگر آن نيز سرخ شود. در صورتى كه اندازه هاى داده شده رعايت شود، اين غذا براى ۴ تا ۶ نفر كافى است.(0) نظر
برچسب ها :
9
كوكو كدوسبز
كوكو كدوسبز
كوكو كدوسبز
نويسنده:فريده آقازاده طاراني
منبع:روزنامه جوان
يك ضرب الامثل انگليسى مى گويد: اگر تخم مرغ نبود نه كوكو وجود داشت و نه كيكى پخته مى شد! «كوكوها فراوانند و تقريبا همه خوش خوراك. براى اين شماره قرار است كوكوى كدوسبز تدارك ببينيم.»
بنابراين زياد به زحمت نخواهيد افتاد در ضمن به فر و مايكروفر و مايكروويو هم نيازى نيست. اين كوكو هم مى تواند عصرانه باشد و هم يك شام سبك خانوادگى. اين بستگى به ميل و اشتهاى شما و خانواده شما دارد.

مواد لازم:

كدو متوسط: ۶ عدد، تخم مرغ: ۴ عدد، آرد: يك قاشق مرباخورى، شير: دو قاشق غذاخورى، نمك و فلفل: به مقدار كافى و زعفران حل شده: يك قاشق غذاخورى.

شيوه پخت:

كدوها را پس از شستن و بدون پوست گرفتن، به قطر يك سانتيمتر حلقه حلقه كنيد و روى آن ها كمى نمك بپاشيد. سپس آن ها را در مقدارى روغن تفت دهيد. در يك ظرف گود، آرد و شير را مخلوط كرده و تخم مرغ ها را به آن اضافه كنيد.
مخلوط حاصل را با چنگال، خوaب هم بزنيد. آن گاه كدوهاى سرخ شده را به همراه مقدارى نمك و فلفل و زعفران به مخلوط فوق اضافه كنيد. پس از داغ شدن روغن در ماهيتابه، مايع كوكو را در آن ريخته و سطح آن را صاف كنيد. در ماهيتابه را گذاشته تا كوكو خودش را بگيرد و سرخ شود. بعد از آن، كوكو را با كفگير پشت و رو كرده و مى گذاريد تا طرف ديگرش هم سرخ شود، اكنون كوكو آماده خوردن است.

نكات تغذيه اى:

كوكوى كدو سبز، غذايى مغذى و لذيذ است و براى گياه خواران و جوانان مناسب است.
كدو سبز سرشار از ويتامين A است. ويتامين A در بينايى، رشد و نمو بدن و سيستم ايمنى آن موثر است و باعث مصونيت در برابر بيمارى هاى عفونى مى شود.
كل انرژى غذا، ۴۷۴ كالرى است كه اگر توسط ۴ نفر همراه با نان يا بدون نان ميل شود، سهم هر فرد از انرژى غذا ۵/۱۱۸ خواهد بود.(0) نظر
برچسب ها :
9
X