ميرزا قاسمي
نويسنده: بهاره سعيديان
 

مواد لازم (براي دو نفر):
 

بادنجان كوچك بدون تخم: هشت عدد
سير كوبيده ي له شده: چهار پره
تخم مرغ : چهار عدد
گوجه فرنگي متوسط: دو عدد
روغن: يك سوم پيمانه
نمك و فلفل سياه: به مقدار كافي

طرز تهيه:
 

بادنجان ها را روي گاز كبابي مي كنيم تا زماني كه به خوبي پخته شوند. اين پختن،‌ زماني اتفاق مي افتد پوست بادنجان ها باد كند و بتركد. آنها را روي گاز برمي داريم و مي گذاريم سرد شوند و پوست آنها را مي كنيم و قسمت هاي سفت را جدا مي كنيم. سپس گوجه فرنگي ها را پوست كنده و ريز مي كنيم. سير پوست كنده را ريز كرده و سرخ مي كنيم تا زماني كه طلايي شوند. سپس بادنجان ها را به اضافه مي كنيم و براي سه تا چهار دقيقه سرخ مي كنيم. گوجه فرنگي ها و نمك و فلفل را هم اضافه مي كنيم و همه را با هم تفت مي دهيم تا زماني كه آب آنها كاملاً بخار شود . تخم مرغ ها را با چنگال جداگانه زده و به بادنجان ها اضافه مي كنيم و بعد روي گاز هم مي زنيم. اين غذا را مي توان با برنج و نان هم مصرف كرد.

منبع: 7 روز زندگي شماره 84
(0) نظر
برچسب ها :
10
خورش كرفس بدون گوشت اما با پروتئين كافي!

خورش كرفس بدون گوشت اما با پروتئين كافي!

خورش كرفس بدون گوشت اما با پروتئين كافي!
ساقه ي كرفس ها را نگيني خورد كرده ، جعفري و نعناع را نيز كاملا ريز خورد مي كنيم ، لوبيا چيتي را كه از شب فبل خيس كرده بوديم...
 
مواد لازم براي پنج نفر:
 
كرفس                                                                           3 پيمانه خورد شده
جعفري و نعناع                                                                نيم كيلو
لوبيا چيتي                                                                     1 پيمانه
قارچ                                                                               5 عدد متوسط
نمك، ادويه ي كاري، گلپر، زيره سبز، فلفل قرمز                      به ميزان لازم
روغن زيتون                                                                      به ميزان لازم
ليمو عماني                                                                      3عدد
 
 
طرز تهيه :
لوبيا چيتي را از شب قبل خيس كرده و جداگانه حدود 15 دقيقه  بپزيد، ساقه كرفس ها را نگيني، نعناع و جعفري ها را نيز كاملا ريز خورد كنيد ، قارچها را حلقه حلقه كرده با كرفس و سبزيهاي خورد شده در قابلمه بريزيد، دو ليوان آب به آنها اضافه كنيد ، نمك ، ادويه ي كاري، گلپر، زيره ي سبز و فلفل قرمز را نيز بيفزاييد و با حرارت ملايم حدود يك ساعت و نيم بگذاريد بپزند تا خورش كاملا جا بيفتد سپس با روغن زيتون نوش جان كنيد.
(0) نظر
برچسب ها :
10
خورشت گل كلم

مواد لازم:
 

گوشت ماهيچه يا سردست: 500 گرم بدون استخوان يا 750 گرم با استخوان
پياز سرخ كرده: 3 قاشق سوپخوري
گل كلم متوسط: 1 عدد (حدود يك كيلوگرم )
آبليمو: 3 تا 4 قاشق سوپخوري
شكر: 1 تا 2 قاشق سوپخوري
زعفران ساييده: 1 قاشق چايخوري
رب گوجه فرنگي: يك قاشق سوپخوري
نمك و فلفل: به مقدار نياز

طرز تهيه:
 

گوشت را به قطعات ريز خرد كرده؛ سپس آن را با پياز سرخ كرده، در ظرفي مناسب ريخته، پس از شستن، در ظرف را بسته آن را روي حرارت ملايم قرار مي دهيم. گاهي آن را به هم مي زنيم تا آب گوشت كشيده شود. 2 ليوان آب داخل گوشت ريخته و منتظر مي مانيم تا گوشت بپزد. در صورتي كه آب گوشت كشيده شد و به اندازه كافي پخته نشد، به آن كمي آب گرم اضافه مي كنيم شكر و آبليمو و زعفران حل شده در آب جوش و همين طور رب گوجه فرنگي و قدري نمك و فلفل به گوشت اضافه مي كنيم. گل هاي كلم را نيز به قطعات ريز به اندازه يك گردو خرد مي كنيم. بعد از شستن آن را داخل گوشت مي ريزيم و به هم مي زنيم. در ظرف را مي گذاريم تا گل هاي كلم با حرارت ملايم بپزد. چاشني و نمك آن را چشيده، به سليقه و ميل خود مي توانيد خورشت را ترش يا شيرين و آبليمو و شكر آن را كم و زياد كنيد. خورشت بعد از پختن نبايد زياد آب داشته باشد و كلم ها زياد پخته و له شوند.

توجه:
 

گل كلم از سبزيجات فصل پاييز و زمستان است. مقوي و سرشار از كلسيم مي باشد، مي توانيد آن را به صورت خام در انواع سالادها يا به صورت پخته مصرف كنيد. از جوشاندن زياد آن خودداري كنيد زيرا گل كلم با چند جوش پخته و نرم مي شود و پختن بيش از حد آن نه تنها از خواص آن كم مي كند بلكه شكل ظاهري آن را از بين مي برد.
منبع: نشريه جوانان امروز، شماره 2094
(0) نظر
برچسب ها :
10
خورش خلال بادام كرمانشاه
خورش خلال بادام كرمانشاه
مريم محمدي


اين خورش يك غذاي كرمانشاهي است كه از بادام‌هاي خلال شده به همراه گوشت، زرشك سياه و ليمو عماني تهيه مي‌شود و كرمانشاهي‌ها در تهيه آن از روغن كرمانشاهي استفاده مي‌كنند. خورش خلال معمولاً در مراسم عزاداري و جشنهاي عروسي تهيه مي‌شود. اين خورش بسيار خوشمزه و مجلسي بوده و با ذائقه اكثريت مردم كشورمان سازگار است.

مواد لازم براي 4 نفر:

گوشت گوسفندي 400 گرم

خلال بادام 200 گرم

زرشك سياه 1 پيمانه

پياز بزرگ 1 عدد

رب گوجه 2 قاشق غذاخوري

ليمو عماني 4 عدد

آبليمو 2 قاشق غذاخوري

نمك و فلفل به ميزان لازم

زردچوبه به ميزان لازم

زعفران دم كرده به ميزان لازم

طرز تهيه

گوشت گوسفندي را بايد ريز و انگشتي خرد كنيد و بهتر است گوشت خورش زياد باشد. (100 گرم گوشت به ازاي هر نفر) گوشت را زرد چوبه و فلفل بزنيد.پياز را خرد كرده و با روغن تفت دهيد، گوشتها را نيز اضافه كرده و كمي تفت داده و در آخر رب گوجه را اضافه كنيد. مقداري آب كه فقط روي گوشتها را بپوشاند اضافه كنيد.خلال بادام (50 گرم به ازاي هر نفر) را بدون روغن در تابه‌اي تفت دهيد و وقتي گوشت نيم‌پز شد به آن اضافه كنيد.ليمو عماني (1 عدد براي هر نفر) را به خورش اضافه كنيد و درب آن را ببنديد تا با خورش به آرامي بجوشد و جا بيفتد، در انتها كمي زعفران دم كرده اضافه كنيد تا طعم و رنگ دلنشيني به خورش بدهد.چند دقيقه مانده به خاموش كردن حرارت زير خورش، زرشك پاك كرده را در روغن گرم شده مي‌ريزيم (حدود سي ثانيه) و به خورش اضافه مي‌كنيم. نمك و فلفل خورش را اندازه كنيد و صبر كنيد تا خورش جا بيفتد و سپس به همراه برنج دم كرده سرو كنيد. اين خورش را با پرك بادام تفت داده شده و يا خلال پسته مي‌توانيد تزئين كنيد.در كرمانشاه از زرشك سياه براي اين خورش استفاده مي‌شود، كه در صورتي كه در دسترس نبود، مي‌توانيد از زرشك معمولي نيز استفاده كنيد.

نكته‌ها:

* گوشت را بايد ريز خرد كنيد. تقريباً يك سانتيمتر در يك سانتيمتر، تمام سختي پخت اين خورش، ريز كردن گوشت آن است.

* خلال را بايد از شب قبل در آب خيس كرد.

* در ابتدا بايد پيازها را ريز خرد كنيم. مي‌توان از گوشتكوب برقي يا خردكن‌هاي دستي استفاده نمود.

* پيازداغ اين غذا بايد زياد باشد و چه بهتر كه ريز باشد و زير دندان نرود و پياز نيز نبايد زياد سرخ شود.

* در صورت تمايل دارچين نيز به اين خورش مي‌توانيد اضافه كنيد.

* اگر زرشك سياه ريز در دسترس نبود، از زرشك قرمز استفاده كنيد، ولي ديگر سرخ نكنيد، بلكه به عنوان تزئين روي بشقاب‌هاي خورش بريزيد.

(0) نظر
برچسب ها :
10
خورش كنجد

مواد لازم براي 6 تا 8 نفر
 

پياز متوسط / 2 عدد
روغن / به ميزان لازم
گوشت گوسفند / 500 گرم
زردچوبه / 1 قاشق غذا خوري
آب / 3-4 پيمانه
كنجد آسياب كرده و بو داده / 500 گرم
رب انار / 500 گرم
نمك / به ميزان لازم
شكر / در صورت دلخواه 1 قاشق سوپخوري

روش تهيه
 

ابتدا پيازها را خرد كنيد و در روغن كمي تفت دهيد. سپس گوشت و زردچوبه را به آن بيفزائيد. بعد از تفت دادن، آب در آن بريزيد و بگذاريد بپزد. وقتي گوشت نيمه پز شد، كنجد را به آن اضافه كنيد تا همراه با گوشت و پياز بپزد و جا بيفتد. اين خورش مانند خورش فسنجان، بايد به روغن بيفتد. در پايان، رب انار و نمك را به آن بيفزائيد و بگذاريد قدري بجوشد و جا بيفتد. اين خورش را همراه با چلو ميل كنيد.
يادآوري: در صورت دلخواه، مي توان شكر هم به اين خورش افزود.
منبع: ماهنامه دنياي زنان شماره71
(0) نظر
برچسب ها :
9
خورش پرتقال
khoresh-porteghal

مواد لازم:

*پرتقال  ۶ عدد
*مرغ  ۱عدد متوسط
*كره  ۵۰ گرم
*شكر   ۲ قاشق سوپخوري
*زعفران  به مقدار كم
*خلال پسته   ۲ تا ۳ قاشق سوپخوري
*نمك  به مقدار لازم

 

طرز تهيه:
مرغ را در قطعات كوچك ببريد و كمي در كره تفت دهيد. سپس پوست يك پرتقال  را كه خلال كرده و تلخي اش را گرفته ايد با يك تا دو ليوان آب  و نمك  به مرغ اضافه كنيد و بگذاريد بپزد. پوست ۶ عدد پرتقال را بگيريد و حتي پوست نازك پره هاي پرتقال را نيز گرفته و قسمت هاي گوشتي پرتقال را به مرغ پخته اضافه كنيد. شكر و زعفران  را نيز اضافه كنيد چند دقيقه بپزيد تا پرتقال ها له نشوند وقتي در ظرف خورش را كشيديد، خلال پسته را روي آن بريزيد.

(0) نظر
برچسب ها :
9
خورش برگه زردآلو
[khoresh-barge-zard-alu

مواد اوليه :

* برگه زردآلو يك پيمانه
* كره ۵۰ گرم
* پيازداغ چهار قاشق غذاخوري
* نمك، فلفل و زردچوبه به ميزان لازم
* آب دو ليوان

 

طرز تهيه:
حتما با خودتون مي‌گين اين ديگه چه جور خورشيه مگه مي‌شه با برگه زردآلو خورش درست كرد! من مي‌گم مي شه يك‌بار اين خورش رو آماده كنين اون وقت متوجه مي‌شين كه من بي‌خودي وقت صرف درست كردن اين خورش نكردم. پس دست به كار شين و من رو همراهي كنين.

برگه‌هاي زردآلو را ده دقيقه خيس كرده، سپس آبكش نموده و با كره و پيازداغ تفت مي‌دهيم. نمك، فلفل، زردچوبه و دو ليوان آب اضافه نموده و با حرارت ملايم مي‌پزيم.

(0) نظر
برچسب ها :
9
خورش مرغ بالتى
خورش مرغ بالتى
خورش مرغ بالتى
مواد لازم:
۳ قاشق سوپخورى روغن مايع/ ۳ عدد پياز متوسط خلال شده/ ۳ عدد گوجه فرنگى متوسط/ ۱ قطعه ۵/۲ سانتى دارچين نكوبيده/> ۲ عدد دانه هل/ ۴ دانه فلفل سياه درسته/ نصف قاشق چايخورى زيره سياه/ ۱ قاشق چايخورى زنجبيل تازه رنده شده/ ۱ قاشق چايخورى سير رنده شده/ نصف قاشق چايخورى فلفل قرمز/ ۱ قاشق چايخورى نمك/ ۱ عدد مرغ حدود ۱ تا ۵/۱ كيلوگرمى خرد شده به ۸ قطعه و پوست گرفته/ (در صورت تمايل مى توانيد از ۶۷۵ گرم گوشت مرغ بدون استخوان و خرد شده استفاده كنيد)/ ۲ قاشق سوپخورى ماست/ ۴ قاشق سوپخورى آبليمو/ ۲ قاشق سوپخورى گشنيز خرد شده. ۲ عدد فلفل سبز خرد شده.
طرز تهيه:
روغن را در تابه بزرگ و گودى داغ كنيد. پياز را در روغن بريزيد و تفت دهيد تا طلايى شود. گوجه فرنگى ها را ابتدا نصف كنيد و سپس به صورت برش هاى نازك خرد كنيد. گوجه فرنگى ها را به پياز اضافه كنيد و چند دقيقه تفت دهيد سپس دارچين و هل، فلفل سياه، زيره، زنجبيل، سير، فلفل قرمز و نمك را اضافه كنيد. حرارت اجاق را كم كنيد و مواد را ۳ تا ۴ دقيقه تفت دهيد.
قطعات گوشت مرغ را دو تا دو تا اضافه كنيد و هر دو قطعه را حدود ۷ دقيقه تفت دهيد تا كاملاً به مواد خورش آغشته شود و سپس دو قطعه بعدى را اضافه كنيد. حدود يك استكان آب به غذا اضافه كنيد و در تابه را ببنديد. بگذاريد غذا با حرارت كم حدود ۳۰ دقيقه بپزد تا گوشت مرغ كاملاً پخته شود. در صورت نياز ممكن است كمى آب اضافه كنيد. ماست را به خورش بيفزاييد و خوب مخلوط كنيد سپس در ظرف را ببنديد و بگذاريد با حرارت كم ۱۵ دقيقه ديگر بپزد. سپس آبليمو، گشنيز و فلفل سبز را اضافه كنيد و پس از ۲ دقيقه با برنج و يا به صورت خوراك سرو نماييد.(0) نظر
برچسب ها :
10
خورش كاري تايلندي
 خورش كاري تايلندي
خورش كاري تايلندي
مواد لازم
۴۵۰ گرم گوشت سينه مرغ بدون پوست و استخوان- ۲ قاشق روغن مايع- ۲ قاشق مرباخوري پودر كاري- ۳ قاشق سوپخوري موسير تازه ورقه شده - ۳ قاشق سوپخوري سير، ريز خرد شده- ۱ قاشق سوپخوري زنجبيل تازه ريز خرد شده يا يك قاشق چاپخوري پودر زنجبيل- ۲ قاشق چايخوري پوست ليموترش رنده شده- ۱ قاشق سوپخوري سويا سس- ۱ قاشق چايخوري شكر - كمي نمك- ۲۰۰ گرم نخودسبز پخته- ۴۰۰ ميلي ليتر شير نارگيل- ۳ قاشق سوپخوري آب- يك مشت برگ گشنيز- يك مشت برگ ريحان.
طرز تهيه:
گوشت مرغ را به صورت قطعات مربع شكل ۵۲ سانتي متري خرد كنيد. روغن را در تابه نچسبي داغ كنيد. مرغ را در آن سرخ كنيد تا گوشت مرغ پخته و كمي طلايي شود.كاري را اضافه كرده يك دقيقه ديگر تفت دهيد.موسير، پوست ليمو، سير، زنجبيل، سويا سس، شكر و نمك را به آن اضافه كنيد و يك دقيقه ديگر تفت دهيد. نخودفرنگي را همراه با آب و شيرنارگيل اضافه كنيد و حرارت را كم كرده بگذاريد به جوش آمده و ۱۵ دقيقه بجوشد تا مرغ كاملا مغزپخت شود. برگ گشنيز و ريحان را در خورش بريزيد و هم بزنيد سپس بلافاصله سرو كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
9
قيمه نثار بپزيم
قيمه نثار بپزيم
قيمه نثار بپزيم
نويسنده:اعظم السادات شيركوهى
منبع:روزنامه جوان
به احتمال غذايى به نام «قيمه نثار» را شنيده ايد كه به غلط رايج «قيمه نساء» گفته مى شود و آن نيز غذايى است صد درصد ايرانى و چنان چه بخواهيم پاسدار فرهنگ غذايى مان باشيم و پشت خاكريزهاى امن اين فرهنگ سنگر بگيريم و فست فودها، چربى هاى ناسالم و... را ضربه فنى نماييم و به راديكال هاى آزاد و فيبرها چراغ سبزى نشان دهيم .نخست مواد اوليه براى پخت «قيمه نثار» را فراهم كنيد تا طى يك همكارى خانوادگى در يك روز تعطيل، آن را طبخ و سپس به همراه عزيزانتان- چه بسا تنى چند ميهمان خواسته و ناخواسته!- همراه با چاشنى هاى ايرانى نظير دوغ، ماست و خيار، سالاد شيرازى، ترشى ليته و... نوش جان فرماييد!
مواد لازم:
برنج فرد اعلا: ۴ پيمانه (۶۰۰ گرم)، گوشت گوسفندى: ۲۵۰ گرم قيمه شده، زرشك: نصف پيمانه، خلال پسته و خلال بادام: هر كدام يك و نيمه پيمانه، پياز: يك عدد، زعفران حل شده: يك دوم پيمانه، روغن مايع و نمك و فلفل: به مقدار لازم.
شيوه پخت:
برنج را مثل هميشه پس از خيساندن، درون آب جوش بريزيد و آبكش كرده و كمى سفت برداريد و طبق معمول با اضافه كردن زعفران حل شده بر روى برنج، در قابلمه را دم كنى بيندازيد و برنج را روى حرارت پلوپز اجاق گاز بگذاريد تا دم بكشد. كار بعدى شما نازك خلال كردن پياز است تا پس از تفت دادن در روغن مايع آن را به گوشت ريز شده بيفزاييد.همراه با گوشت آن قدر تفت را ادامه دهيد تا رنگ گوشت برگردد. براى پخت گوشت ابتدا رب گوجه فرنگى را به قابلمه اضافه كنيد و ضمن بستن در قابلمه، بگذاريد گوشت با حرارت ملايم بپزد. در صورت تمايل مى توانيد كمى زعفران به گوشت بزنيد ۵ دقيقه مانده به پخت كامل گوشت نمك و فلفل و خلال بادام را به آن بيفزاييد و شكيبايى به خرج دهيد تا آب گوشت تمام شود. اكنون نوبت به آماده سازى زرشك به همراه شكر رسيده است. زرشك را با آب سرد بشوييد. يك قاشق روغن در قابلمه كوچكى بريزيد و قبل از داغ شدن يك قاشق شكر در آن بريزيد. و مرتب هم بزنيد تا شكر آب شود. اضافه كردن يك قاشق غذاخورى زعفران حل شده به اين قابلمه كار بعدى شماست. اكنون حرارت زير قابلمه را خاموش كنيد و زرشك را به آن بيفزاييد (در اين صورت زرشكتان رنگش را حفظ خواهد نمود) و هم بزنيد.آماده باشيد تا غذا را سرو كنيد. نيمى از پلو را در ديسى كشيده و نيمى از مايه را لاى پلو مى دهيم. اكنون پلو زعفرانى را روى قيمه ريخته و بقيه قيمه را با خلال پسته روى پلوى زعفرانى مى ريزيم. چنان چه بخواهيد مى توانيد كمى پودر دارچين روى قيمه بپاشيد.
بدين ترتيب آيين پاسداشت فرهنگ غذايى ايرانى به آخر رسيده است و قيمه نثار را نوش جان كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
9
X