كيك اسفنجي ليمو‌ ترش و زنجبيل

كيك اسفنجي ليمو‌ ترش و زنجبيل

فر را به دماي 180 درجه سانتي‌گراد برسانيد. سطح داخلي يك قالب 900 گرمي را با روغن زيتون چرب كرده و يك كاغذ كره‌اي مخصوص شيريني‌پزي دور آن (از داخل) بگذاريد. روغن زيتون را با پودر شكر مخلوط كرده، آن‌قدر هم بزنيد كه كرم‌مانند، رنگ‌پريده و پفكي شود...مواد لازم براي 12 نفر
 • روغن زيتون به علاوه مقداري اضافه‌تر براي چرب كردن سطح قالب كيك: 200 گرم
 • شكر رژيمي: 275 گرم
 • ليمو‌ترش: 5 عدد
 • تخم‌مرغ درشت: 3 عدد
 • آرد: 200 گرم
 • بيكينگ پودر: 3قاشق چاي‌خوري
 • پودر زنجبيل: يك قاشق چاي‌خوري سر پر
 • پودر نارگيل: 50 گرم
 • زنجبيل تازه: 3 تكه ساطوري شده
 • شير: 2 قاشق سوپ‌خوري
 • شكر: 3 قاشق سوپ‌خوري
 • شربت ريشه زنجبيل: 3 قاشق سوپ‌خوري
 • مقداري زنجبيل كريستالي‌ و خرد شده: براي تزئين كيك
 • نمك: به ميزان لازم
 • آب: به ميزان لازمروش تهيه :

فر را به دماي 180 درجه سانتي‌گراد برسانيد. سطح داخلي يك قالب 900 گرمي را با  روغن زيتون چرب كرده و يك كاغذ كره‌اي مخصوص شيريني‌پزي دور آن (از داخل) بگذاريد.  روغن زيتون را با پودر شكر مخلوط كرده، آن‌قدر هم بزنيد كه كرم‌مانند، رنگ‌پريده و پفكي شود. پوست 3 تا از ليمو‌ترش‌ها را رنده كرده و به مخلوط اضافه كنيد. به‌تدريج تخم‌مرغ‌ها را اضافه كرده و خوب به هم بزنيد. آرد، بيكينگ پودر و پودر زنجبيل را با مقدار بسيار كمي نمك مخلوط كنيد. با استفاده از يك قاشق بزرگ فلزي، پودر نارگيل و زنجبيل‌هاي خرد شده را به مخلوط كيك اضافه كنيد. حالا نوبت شير و آب است كه به مايه كيك اضافه شود؛ آن‌قدر هم بزنيد كه مخلوط صاف و يكدستي پديد آيد.  با قاشق مخلوط را درون قالب ريخته و سطحش را با يك كاردك صاف كنيد.حالا ظرف را براي 45دقيقه در طبقه پاييني فر بگذاريد تا سطح كيك قهوه‌اي‌-‌طلايي شود و اگر يك چاقو را در كيك فرو ببريد، چاقو كاملا تميز بيرون بيايد. بعد از طبخ، 10 تا 15‌دقيقه صبر كنيد تا كيك درون قالب خنك شود. با يك سيخ چوبي سوراخ‌هايي در سطح كيك ايجاد كنيد. حالا آب 2 ليمو‌ترش باقيمانده را با شكر و شربت ريشه زنجبيل مخلوط كرده و با قاشق، آرام آرام اين مخلوط را درون منافذ كيك بريزيد و اجازه دهيد كيك درون قالب كاملا سرد شود. در نهايت كيك را در ظرف مناسبي برگردانده و رويش را با زنجبيل كريستال‌شده تزئين كنيد.

(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك لبو

 

كيك لبو ويژه ي شب يلداي شما!
. در يك كاسه كره، پوست ليمو و پودر شكر را با همزن برقي بزنيد تا كمرنگ شده و سبك شود. تخم مرغ ها را يكي يكي اضافه كرده و به اندازه اي كه مواد...
مواد لازم براي ۱۲ نفر:
لبوي تازه   ۳ عدد كوچك (۲۵۰ گرم)
كره ي نرم   ۲۵۰ گرم
رنده ي پوست ليمو   ۳ قاشق چايخوري
پودر شكر  يك پيمانه
تخم مرغ   ۴ عدد
كشمش بي دانه   يك پيمانه (۱۵۰ گرم)
آرد معمولي   ۲ پيمانه (۳۰۰ گرم)
بيكينگ پودر   ۲ قاشق چايخوري

 طرز تهيه:
فر را با دماي ۱۷۵ درجه ي سانتي گراد روشن كرده و يك قالب گرد ۲۰ سانتي متري را چرب كنيد. كف و ديواره هاي آن را كاغذ روغني بيندازيد. پوست لبو ها را خيلي نازك گرفته و با رنده ي درشت رنده كنيد. در يك كاسه كره، پوست ليمو و پودر شكر را با همزن برقي بزنيد تا كمرنگ شده و سبك شود. تخم مرغ ها را يكي يكي اضافه كرده و به اندازه اي كه مواد فقط با هم تركيب شود هم بزنيد. در اين مرحله بقيه مواد را نيز اضافه كرده و هم بزنيد تا كاملا مخلوط شوند. مخلوط به دست آمده را داخل قالب آماده بريزيد. كيك را حدود ۶۵ تا ۷۰ دقيقه در فر آماده بپزيد. سپس قالب را از فر خارج كرده و اجازه دهيد كه كيك حدود ۱۰ دقيقه داخل قالب سرد شود. در صورت تمايل روي كيك را با پودر قند و لبوي پخته شده ي قالب زده تزيين كنيد.

نكته:
اين دستور ۴۰۰ گرم كربوهيدرات، ۶۰ گرم پروتئين، ۲۷۰ گرم چربي و ۴۲۷۰ كيلوكالري انرژي دارد.

(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك سه طبقه آبشار
كيك سه طبقه آبشار


 

 
مواد لازم :
كيك اسفنجي گرد: در 3 اندازه ي متفاوت
خامه ي فرم گرفته: به اندازه نياز
ژله ي آبي رنگ: به مقدار لازم
خامه ي فرم گرفته سبز: به مقدار لازم
طرز تهيه :
هر سه كيك اسفنجي را برش عرضي داده و خامه ي فرم گرفته را روي قسمت هاي برش داده شده بماليد. سپس هر سه كيك را جداگانه صاف كرده و به ترتيبي كه در تصوير ملاحظه مي كنيد روي يكديگر قرار دهيد. سپس مسير آبشار را به كمك خلال دندان مشخص كرده ، به كمك ژله ي آبي حالت رودخانه ايجاد كنيد.كناره هاي رودخانه را به كمك ماسوره ي چمن و خامه ي سبز ، به صورت چمن ايجاد كنيد وديگر تزئينات جانبي را هم مي توانيد به دلخواه خودتان انجام دهيد . براي ايجاد موج هاي روي آب مقداري خامه ي فرم گرفته روي ژله ريخته و به كمك قلم مو خامه را با ژله مخلوط كرده و حالت موج ايجاد كنيد. ماهي هاي روي آب را هم با استفاده از خامه ي فرم گرفته ي زرد و قرمز طراحي كنيد.

 

نكته :
1 ـ براي درست كردن ژله دستورهاي مختلفي وجود دارد كه ساده تر اين است كه 150 گرم شكر را با 10 تا 15 گرم پودر ژلاتين مخلوط كرده ، داخل نيم ليتر آب جوش اضافه كنيد. سپس چند قطره رنگي آبي به آن اضافه كرده سپس در داخل يخچال قرار داده و زماني كه به حالت سفيده ي تخم مرغ در آمد مي توانيد استفاده كنيد.
2 ـ موقع مصرف ژله بايد مانع از بسته شدن كامل آن شويد و زماني كه به حالت سفيده ي تخم مرغ درآمد از يخچال خارج كرده ، روي كيك كار كنيد.
(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك پرتقالى بپزيم
كيك پرتقالى بپزيم
كيك پرتقالى بپزيم
منبع:روزنامه جوان
اين روزها ميادين تره  بار و ميوه فروشى ها از انواع پرتقال اشباع شده است، گرچه نرخ برخى از انواع آن هنوز گران است و خيال پايين آمدن هم ندارد! راستى خداوند چقدر آدمى را عزيز داشته تا بر او منت گذاشته و ميوه اى نظير پرتقال را نصيبش ساخته اگر چند ميوه بهشتى مانند سيب و انار را كنار بگذاريم.ساده ترين نوع مصرف پرتقال آن است كه شما آن را چند قاچ كرده و پرپر شده اش را نوش جان نماييد در عين حال مى دانيد كه پرتقال اولين و موثرترين اثرش، خاصيت ضدپوكى استخوان است. در اين شماره مى خواهيم كمى به شما زحمت بدهيم. قرار است كيك پرتقالى بپزيم. شما هم مى توانيد با پخت يك كيك پرتقالى در نهايت مهارت كدبانوگرى خود را به همسر و فرزندانتان نشان دهيد.
مواد لازم براى چهار نفر: آرد: ۳۵۰ گرم، تخم مرغ: پنج عدد، كره: ۱۵۰ گرم، پرتقال درشت: دو عدد، شكر: ۲۵۰ گرم، بيكينگ پودر: يك قاشق مرباخورى، پوست رنده شده پرتقال: يك قاشق مرباخورى.
شيوه پخت: ۱۵۰ گرم شكر را با كره مخلوط كرده و آن را خوب هم مى زنيم تا كرم سفيد رنگى به دست آيد. زرده تخم مرغ ها را با بقيه شكر مخلوط مى كنيم و آن را خوب به هم مى زنيم تا زرده كاملاً پف كند. سپس يك قاشق مرباخورى پوست پرتقال رنده شده را به زرده مى افزاييم.
نصف آب پرتقال را به كرم و زرده تخم مرغ پف كرده اضافه مى كنيم و آرام، مخلوط را هم مى زنيم. آرد و بيكينگ پودر را يك بار الك كرده و آن را به تدريج همراه با سفيده تخم مرغ پف كرده در سه مرحله به مايع كيك اضافه مى كنيم.
سپس مايع كيك را به حالت دورانى، آرام هم مى زنيم. بعد قالب كيك را چرب كرده و مقدارى آرد در آن مى پاشيم و مايع كيك را در آن مى ريزيم. سپس قالب را در وسط پنجره فر با درجه حرارت ۳۵۰ فارنهايت يا ۱۷۶ درجه سانتى گراد به مدت ۵۰ تا ۶۰ دقيقه قرار مى دهيم تا كيك پخته و طلايى رنگ شود. پس از خنك شدن كيك مى توانيم سطح كيك را با ژله پرتقالى و پرتقال پوست گرفته و پرپر شده، تزيين كنيم، تزيين ساده تر پاشيدن پودر شكر بر روى كيك آماده است.

از پرتقال بيشتر بدانيم

مردمان ساكن چين و اندونزى از هزاران سال پيش پرتقال مى خوردند. از آن پس درخت پرتقال به تدريج به هندوستان رسيد و از آن جا به اروپا و سپس امريكا راه يافت. مصرف اين ميوه در اروپا هم قدمت دارد و در تابلوهاى نقاشان دوره رنسانس، از جمله در تابلوى شام آخر، بر روى ميزهاى غذا، پرتقال نيز ديده مى شود. قبل از قرن بيستم، پرتقال يك ميوه كاملاً فانتزى و گران به شمار مى رفت و صرفاً در اعياد مثلاً كريسمس خورده مى شد. اكنون امريكا، برزيل، مكزيك، اسپانيا و چين بزرگ ترين توليدكنندگان تجارى پرتقال در جهان هستند.

نكاتى در ارتباط با مصرف پرتقال ها

- پرتقال ها نيز مانند ديگر مركبات هنگامى كه گرم باشند، آب بيشترى دارند، بنابراين قبل از آب گيرى آن ها را چند ساعت در دماى اتاق قرار دهيد.
- آب پرتقال را حتماً در يخچال نگهدارى كنيد. هر چقدر آب پرتقال سردتر باشد ويتامين Cآن بيشتر حفظ مى شود.
- از آب پرتقال مى توانيد به عنوان يك ماسك صورت استفاده كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك هويج
كيك هويج
كيك هويج
منبع:روزنامه جوان
تا به حال كيك هويج خورده ايد؟! اين نوع كيك را در هيچ شيرينى فروشى پيدا نمى كنيد. دستور پخت كيك هويج را از يك آشپز قابل ايرانى برايتان نوشته ايم.

مواد لازم براى سه نفر:

آرد: ۲۰۰ گرم، شكر: ۲۵۰ گرم، تخم مرغ: ۴ عدد، گردو: ۱۰۰ گرم، روغن مايع: يك ليوان، دارچين: يك قاشق چايخورى، جوز هندى: نصف قاشق چايخورى، ميخك: نصف قاشق چايخورى، هويج رنده شده: يك ليوان، شير: ۳ قاشق سوپ خورى و بكينگ پودر: ۲ قاشق چايخورى.

شيوه پخت:

تخم مرغها را با شكر، روغن و نمك مخلوط كرده و با سرعت زياد خوب به هم مى زنيم، شير را در اين مخلوط ريخته به هم مى زنيم، آرد و بكينگ پودر و جوز هندى و ميخك و دارچين را كم كم در مايع كيك ريخته مخلوط مى كنيم و در آخر كار هويج و گردو را اضافه مى كنيم (اين مايع را مى توانيم يك جا در قالب بزرگ يا در دو قالب بريزيم) ته قالب مورد نظر را چرب كرده و كمى آرد مى پاشيم. سپس مايع كيك را در قالب ريخته و در حرارت ۳۵۰ درجه فارنهايت (۱۷۵ درجه سانتى گراد) ۳۵ الى ۴۵ دقيقه در قسمت پايين فر قرار مى دهيم تا كيك بپزد. بعد از پختن، كيك را از فر خارج كرده و پس از سرد شدن از قالب بيرون مى آوريم. روى كيك را مى توان با كرم، خامه و يا گردو تزيين كرد.

نكات تغذيه اى كيك هويج:

كيكى كه از مواد ياد شده تهيه شود، داراى ۴۱۳۰ كالرى انرژى است پس اگر فردى با شرايط معمولى باشيد مى توانيد يك برش كوچك از آن را ميل كنيد. اين كيك يك عصرانه خوش مزه و بسيار مفيد با طعم شيرينى طبيعى براى كودكان، خصوصا كودكان كم اشتها است.
(1) نظر
برچسب ها :
10
كيك اسفنجى
 كيك اسفنجى
كيك اسفنجى
مواد لازم: ۳ عدد تخم مرغ/ ۱۰۰ گرم پودر قند/ ۷۵ گرم آرد سفيد.
طرز تهيه: تخم مرغ ها و پودر قند را در يك ظرف پيركس ريخته و آن را درون ظرف بزرگترى محتوى آب جوش قرار داده و روى حرارت ملايم اجاق گاز بگذاريد و با هم زن دستى بزنيد تا مخلوطى غليظ و كمرنگ به دست آيد.آن را از روى حرارت برداريد و به هم زدن ادامه دهيد تا مخلوط سرد شود. سپس آرد را در آن الك كنيد. در صورتى كه مايل باشيد كيك اسفنجى شكلاتى تهيه كنيد، مى توانيد مقدار ۲۵ گرم از آرد را با پودر كاكائو جايگزين كنيد.
در يك قالب گرد به قطر حدود ۲۰ سانتى متر يك قطعه كاغذ روغنى بيندازيد و روى آن را كمى چرب كنيد. مخلوط مايه كيك را در آن بريزيد و در فر كه با درجه حرارت ۱۹۰ درجه سانتى گراد از قبل گرم كرده ايد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه يا تا زمانى كه مغزپخت شده و سطح روى آن طلايى شود، بپزيد. سپس از فر خارج كرده روى يك شبكه سيمى برگردانيد و كاغذ روغنى را جدا كرده، بگذاريد كيك روى شبكه سيمى كاملاً سرد شود.(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك خارپشت
كيك خارپشت
كيك خارپشت
نويسنده:
منبع:

كيك خارپشت

مواد لازم يك عدد كيك اسفنجى به قطر ۲۰ سانتى متر/ دو قاشق سوپخورى پودر كاكائو/ ۴۰۰ گرم خامه زده شده با پودر قند/ ۵۰ گرم خلال بادام/ ۳ عدد اسمارتيز
طرز تهيه: كيك را به دو نيم دايره بريده و آنها را به صورتى كه سطح روى كيك ها به هم بچسبند با كمى خامه زده شده ساندويچ كنيد.براى فرم دادن به بينى و پوزه خارپشت از يك طرف كيك را دو برش مايل نازك بدهيد. پودر كاكائو را با خامه زده شده مخلوط كنيد و بزنيد تا خامه يكدست قهوه اى شود. تمام سطح كيك را با لايه اى از خامه كاكائويى بپوشانيد. در قسمت پوزه خارپشت سطح خامه را تا حد امكان صاف كنيد. در قسمت هاى ديگر بدن خارپشت با چنگال خطوطى موازى ايجاد كنيد. خلال بادام ها را به عنوان خارهاى خارپشت روى سطح كيك فرو كنيد. در آخر اسمارتيزها را در جاى چشم و بينى خارپشت قرار دهيد.

آدمك روى ديوار

مواد لازم: يك كيك اسفنجى مربع شكل به ضلع ۱۸ سانتى متر/ يك كيك اسفنجى نيم كره/ ۲۵۰ گرم مربا يا مارمالاد تمشك/ ۱۰۰ گرم پودر نارگيل/ ۱۵۰ گرم خامه زده شده/ ۵ عدد اسمارتيز/ ۲۲۵ گرم خمير مارسيپان (يا خمير توت)/ چند قطره زعفران حل شده در آب
طرز تهيه: كيك مربع شكل را از وسط به دو نيمه ببريد. كمى خامه زده شده را در ميان آنها بريزيد و آنها را روى هم قرار دهيد. ديوارها و سطح روى كيك را با لايه اى از مربا يا مارمالاد و تمشك بپوشانيد و با نوك يك چاقو خطوطى به شكل آجرهاى ديوار روى آن رسم كنيد. پودر نارگيل را روى سطح كيك و ديواره اى آن بپاشيد.كيك اسفنجى نيم كره را روى اين ديوارك قرار داده و سطح روى آن را با خامه بپوشانيد. با استفاده از خمير مارسيپان و يا در صورتى كه خمير مارسيپان در دسترس نباشد، خمير توت دست و پا و كلاه آدمك را درست كنيد و در جاى مناسب روى كيك قرار دهيد. در آخر اجزاى صورت آدمك را با اسمارتيز درست كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك چاى كشمشى
كيك چاى كشمشى
كيك چاى كشمشى
مواد لازم:
۲۲۵ گرم آرد سفيد ،نصف قاشق چايخورى زنجبيل،نصف قاشق چايخورى دارچين۱۰۰، گرم مارگارين۱۰۰، گرم شكر قهوه اى۱۰۰، گرم كشمش پلويى۱۰۰، گرم كشمش سبز۵۰، گرم ميوه خشك،يك عدد تخم مرغ درشت۵، قاشق سوپخورى شير
طرز تهيه:
آرد را الك كنيد و با ادويه ها در كاسه اى بريزيد. كره را اضافه و مخلوط كنيد تا به صورت خرده هاى مغز نان درآيد. كشمش ها، ميوه خشك و شكر را اضافه كنيد. تخم مرغ را با شير مخلوط كرده و به مواد بالا اضافه نماييد و خوب بزنيد.مايه حاصل را در قالب كيك گردى به قطر ۱۵ سانتيمتر كه از قبل چرب كرده و كف آن را با كاغذ روغنى پوشانده ايد بريزيد و به مدت يك ساعت و ربع تا ۵/۱ ساعت در فر با درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتى گراد بپزيد. سپس قالب را خارج كرده و بگذاريد كيك ۵ دقيقه در قالب بماند. آن را از قالب خارج كنيد و روى شبكه سيمى سرد كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
9
كيك شكلاتى با خرما و گردو
كيك شكلاتى با خرما و گردو
كيك شكلاتى با خرما و گردو
نويسنده:
منبع:
مواد لازم:
يك قاشق سوپخورى گردوى خرد شده/ دو قاشق سوپخورى خرماى پوست و هسته گرفته و خرد شده/ يك عدد تخم مرغ به علاوه يك عدد سفيده اضافه/ يك دوم قاشق چايخورى وانيل/ دو قاشق سوپخورى پودر قند/ سه قاشق سوپخورى آرد گندم سبوس دار/ يك قاشق سوپخورى پودر كاكائو/ دو قاشق سوپخورى شير كم چربى.
طرز تهيه:
فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتيگراد روشن كنيد. كف يك قالب پودينگ ۲/۱ ليترى را با يك قطعه كاغذ روغنى بپوشانيد و آن را كمى چرب كنيد، خرما و گردو را مخلوط كرده و در ته قالب بريزيد.زرده و سفيده تخم مرغ را جدا كنيد، زرده را با پودر قند و وانيل در ظرفى ريخته و با هم زن برقى خوب بزنيد تا به صورت كرم روشن و غليظى درآيد. آرد و پودر كاكائو را در اين مخلوط الك كنيد و با يك قاشق فلزى مخلوط نماييد. شير را اضافه كنيد و هم بزنيد.سفيده تخم مرغ را با سفيده اضافى در ظرف گودى ريخته با هم زن برقى بزنيد تا كاملاً سفت و سفيد شود. سفيده را به مخلوط بالا اضافه كنيد و آهسته هم بزنيد تا مخلوط شود. مايه كيك را در قالب بريزيد و بگذاريد حدود ۴۰ تا ۴۵ دقيقه بپزد. آن را از فر خارج كرده اطراف كيك را با يك كارد از قالب جدا كنيد و آن را برگردانيد. كيك آماده سرو است .(0) نظر
برچسب ها :
9
كيك چاى
كيك چاى
كيك چاى
۲۸۰ گرم آرد سبوس دار (آرد سنگك)۱۸۵، ميلى ليتر آب گرم۲۵، گرم كره ذوب شده۵۰، گرم گردو ريز خرد شده۵۰، گرم شكر،رنده پوست يك عدد پرتقال.
براى تزئين:
۱۰۰ گرم پودرقند الك شده۵، قاشق سوپخورى آب پرتقال،چند عدد گردوى درسته براى روى كيك آرد را در كاسه گودى بريزيد و آب را اضافه كنيد تا خمير سفتى تشكيل شود.آن را روى سطح صافى كه كمى آرد روى آن پاشيده ايد به مدت ۵ دقيقه ورز دهيد تا نرم و كشدار شود. آن را به صورت مستطيلى درآوريد و كره ذوب شده را با قلم روى آن بماليد. شكر، رنده پوست پرتقال و گردو را روى آن بپاشيد و خمير را دوباره لوله كنيد. سپس به صورت حلقه اى درآورده در سينى فر كه از قبل با قطعه اى كاغذ روغنى پوشانده يا آن را چرب كرده ايد بگذاريد. روى آن را بپوشانيد. به مدت ۱ تا ۵/۱ ساعت در جاى گرمى قرار دهيد تا ورآمده و حجم آن دو برابر شود.كيك را به مدت ۱۵ دقيقه در فر با حرارت ۲۲۰ درجه سانتى گراد بپزيد سپس حرارت را كاهش داده روى ۱۸۰ درجه سانتى گراد تنظيم كنيد و بگذاريد ۱۵ دقيقه ديگر بپزد. آن را از فر خارج كرده و بر روى شبكه سيمى سرد كنيد.براى تزئين كيك، پودرقند را با آب پرتقال مخلوط كنيد و با قاشق روى كيك بريزيد و با نيمه هاى گردوى درسته تزئين كنيد .(0) نظر
برچسب ها :
9
X