شيريني كاغذي
 شيريني كاغذي
شيريني كاغذي
نويسنده:ايران ريحاني
منبع:روزنامه قدس
مواد لازم
آرد (250 گرم)، كره (175 گرم)، آبليمو (يك قاشق مرباخوري)، سفيده تخم مرغ (يك عدد)، پودر شكر (150 گرم)، آب (مقدار كمي) و نمك اندكي
طرز تهيه
يك قاشق كره را با آبليمو و كمي آب مخلوط كنيد و هم بزنيد. سپس آرد و نمك اضافه كرده، خمير كنيد. توجه داشته باشيد ميزان آب به حدي باشد كه خمير زياد نرم نشود. اكنون خمير به دست آمده را به مدت 15 دقيقه در يخچال قرار دهيد و بعد خمير را با وردنه به شكل مستطيل روي تخته پهن كنيد. كره را سه قسمت كرده و يك قسمت آن را روي خمير بگذاريد. سپس دو طرف خمير را روي آن قرار دهيد به طوري كه دو طرف خمير تا شده، بالا و پايين واقع شود. بعد خمير را به صورت مستطيل با وردنه باز كنيد و تكه ديگر كره را همانند دفعه قبل وسط آن قرار دهيد و اين كار را سه مرتبه انجام دهيد تا كره كاملاً جذب خمير شود.
در ادامه خمير را به شكل مستطيل بزرگي پهن كنيد و بعد به صورت مستطيلهاي كوچك با كارد برش دهيد. براي تهيه ماده روي شيريني نيز، سفيده تخم مرغ، شكر و چند قطره آبليمو را با هم مخلوط كنيد تا ماده سفيدي به دست آيد، اين ماده را به وسيله قلم موي مخصوص شيريني پزي به دفعات به صورت لايه نازك روي شيرينيهاي برش داده بماليد، سپس شيريني را در ليست فر كه از قبل چرب كرده ايد، بچينيد. فر را در درجه متوسط قرار دهيد تا شيرينها پف كند و طلايي شود. بعد از اين مي توانيد آنها را از فر خارج كنيد و در ظرف مناسبي قرار دهيد.(1) نظر
برچسب ها :
10
سفره قلمكار ؛ شيريني زنجبيلي

سفره قلمكار ؛ شيريني زنجبيلي

نويسنده:ايران ريحاني
منبع:روزنامه قدس
مواد لازم: آردسفيد(375گرم) ، پودرقند(150گرم)،روغن جامد يا كره(150گرم)، زنجبيل(2قاشق غذاخوري)،تخم مرغ (3عددزرده 2عددسفيده)،مغز پسته نصف شده(مقداري).
طرزتهيه : ابتدا دو عدد زرده ويك عدد سفيده و پودرقند را همراه با زنجبيل با هم خوب مخلوط كنيد تا پوك شود. بعد روغن را نيز اضافه و هم بزنيد.
در مرحله بعد آردرا در آن الك كرده ، خميركنيد. اكنون خمير را روي ميزبا وردنه بازكنيد وبه قطر 3 ميلي متر قالب بزنيد. سپس كف ديس فر را چرب كرده و شيريني هاي قالب زده را در آن بچينيد.در اين مرحله يك عدد تخم مرغ را خوب هم بزنيد و روي شيريني ها با برس بكشيد و وسط هريك را نصف مغز پسته بگذاريد و فشار دهيد. ديس را از فر در آوريد وپس از سرد شدن آن را در ظرف بچينيد و درجاي خشك و خنك نگهداري كنيد.
(0) نظر
برچسب ها :
10
مرصع پلو
مرصع پلو
مرصع پلو
نويسنده:عصمت شكوهى
صاحب نظران و منتقدان فرهنگ غذايى معتقدند سونامى غذاهاى جهان مدرنيته، سلامت ايرانيان و فرهنگ غذاى ما را در معرض خطر جدى قرار داده است. با اين همه، هر بار كه كدبانوى منزلتان، تركيبى از غذا و چاشنى ها و آش ها و شربت هاى خوش آب و رنگ و سلامت بخش را بر سر سفره و يا ميز مى آورد، ضربه اى كارى و مهلك بر پيكر فريبنده فست فودها، وارد كرده است، بنابراين زياد تعجب نكنيد اگر ظهر يك روز تعطيل بهارى بوى عطر«مرصع پلو» فضاى دل انگيز خانه تان را پر كند.
مواد لازم: برنج: ۳ پيمانه، مرغ پاك كرده: يك عدد متوسط، خلال هويج: يك دوم پيمانه، خلال بادام: ۵۰ گرم، خلال پسته: ۵۰ گرم، كشمش: يك دوم پيمانه، زرشك: يك دوم پيمانه و زعفران: به ميزان دلخواه.
شيوه پخت: برنج را پس از پخت، آبكش مى كنيم و گوشت مرغ را نيز پس از پختن به صورت تكه تكه در مى آوريم. اكنون زرشك را با كمى روغن، دو قاشق آب و كمى زعفران، با حرارت ملايم، تفت مى دهيم. كشمش و خلال هويج را به همين ترتيب اما در ظرف ديگرى تفت مى دهيم و خلال هويج را بعد از تفت، با شكر و آبليمو مى پزيم. آخرين كار افزودن خلال بادام و خلال پسته به مواد است. براى سرو اين غذا بايد كمى از هنر تزيين غذا كمك بگيريد. ابتدا كمى برنج در يك ديس ترجيحاً چينى (ظروف چينى سبب گرم ماندن غذا مى شوند) مى كشيم و يك لايه از مواد تفت داده شده و يا پخته شده را كه با هم مخلوط كرده ايم روى آن مى ريزيم و به همين صورت يك لايه برنج و يك لايه از مواد لاى آن مى ريزيم. به خاطر داشته باشيد خلال پسته و خلال بادام نبايد تفت داده شوند.
نكات تغذيه اى: دراين پلو علاوه بر گوشت سفيد از مواد گياهى مانند هويج، بادام، پسته و كشمش استفاده شده است كه بادام و كشمش منابع خوب كلسيم هستند. هويج پخته شده حاوى آنتى اكسيدان است و خاصيت ضد سرطانى دارد.اين غذا در كل حاوى ۲۲۱۰ كالرى انرژى است و چنانچه توسط هفت نفر ميل شود، سهم هر فرد از انرژى به طور متوسط ۲۹۵ كالرى خواهد بود.(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك پرتقالى بپزيم
كيك پرتقالى بپزيم
كيك پرتقالى بپزيم
منبع:روزنامه جوان
اين روزها ميادين تره  بار و ميوه فروشى ها از انواع پرتقال اشباع شده است، گرچه نرخ برخى از انواع آن هنوز گران است و خيال پايين آمدن هم ندارد! راستى خداوند چقدر آدمى را عزيز داشته تا بر او منت گذاشته و ميوه اى نظير پرتقال را نصيبش ساخته اگر چند ميوه بهشتى مانند سيب و انار را كنار بگذاريم.ساده ترين نوع مصرف پرتقال آن است كه شما آن را چند قاچ كرده و پرپر شده اش را نوش جان نماييد در عين حال مى دانيد كه پرتقال اولين و موثرترين اثرش، خاصيت ضدپوكى استخوان است. در اين شماره مى خواهيم كمى به شما زحمت بدهيم. قرار است كيك پرتقالى بپزيم. شما هم مى توانيد با پخت يك كيك پرتقالى در نهايت مهارت كدبانوگرى خود را به همسر و فرزندانتان نشان دهيد.
مواد لازم براى چهار نفر: آرد: ۳۵۰ گرم، تخم مرغ: پنج عدد، كره: ۱۵۰ گرم، پرتقال درشت: دو عدد، شكر: ۲۵۰ گرم، بيكينگ پودر: يك قاشق مرباخورى، پوست رنده شده پرتقال: يك قاشق مرباخورى.
شيوه پخت: ۱۵۰ گرم شكر را با كره مخلوط كرده و آن را خوب هم مى زنيم تا كرم سفيد رنگى به دست آيد. زرده تخم مرغ ها را با بقيه شكر مخلوط مى كنيم و آن را خوب به هم مى زنيم تا زرده كاملاً پف كند. سپس يك قاشق مرباخورى پوست پرتقال رنده شده را به زرده مى افزاييم.
نصف آب پرتقال را به كرم و زرده تخم مرغ پف كرده اضافه مى كنيم و آرام، مخلوط را هم مى زنيم. آرد و بيكينگ پودر را يك بار الك كرده و آن را به تدريج همراه با سفيده تخم مرغ پف كرده در سه مرحله به مايع كيك اضافه مى كنيم.
سپس مايع كيك را به حالت دورانى، آرام هم مى زنيم. بعد قالب كيك را چرب كرده و مقدارى آرد در آن مى پاشيم و مايع كيك را در آن مى ريزيم. سپس قالب را در وسط پنجره فر با درجه حرارت ۳۵۰ فارنهايت يا ۱۷۶ درجه سانتى گراد به مدت ۵۰ تا ۶۰ دقيقه قرار مى دهيم تا كيك پخته و طلايى رنگ شود. پس از خنك شدن كيك مى توانيم سطح كيك را با ژله پرتقالى و پرتقال پوست گرفته و پرپر شده، تزيين كنيم، تزيين ساده تر پاشيدن پودر شكر بر روى كيك آماده است.

از پرتقال بيشتر بدانيم

مردمان ساكن چين و اندونزى از هزاران سال پيش پرتقال مى خوردند. از آن پس درخت پرتقال به تدريج به هندوستان رسيد و از آن جا به اروپا و سپس امريكا راه يافت. مصرف اين ميوه در اروپا هم قدمت دارد و در تابلوهاى نقاشان دوره رنسانس، از جمله در تابلوى شام آخر، بر روى ميزهاى غذا، پرتقال نيز ديده مى شود. قبل از قرن بيستم، پرتقال يك ميوه كاملاً فانتزى و گران به شمار مى رفت و صرفاً در اعياد مثلاً كريسمس خورده مى شد. اكنون امريكا، برزيل، مكزيك، اسپانيا و چين بزرگ ترين توليدكنندگان تجارى پرتقال در جهان هستند.

نكاتى در ارتباط با مصرف پرتقال ها

- پرتقال ها نيز مانند ديگر مركبات هنگامى كه گرم باشند، آب بيشترى دارند، بنابراين قبل از آب گيرى آن ها را چند ساعت در دماى اتاق قرار دهيد.
- آب پرتقال را حتماً در يخچال نگهدارى كنيد. هر چقدر آب پرتقال سردتر باشد ويتامين Cآن بيشتر حفظ مى شود.
- از آب پرتقال مى توانيد به عنوان يك ماسك صورت استفاده كنيد.(0) نظر
برچسب ها :
10
سالاد اندونزى
سالاد اندونزى
سالاد اندونزى
نويسنده:مريم محمودى فكور
منبع:روزنامه جوان
سالاد نه به تمامى غذاست و نه غذا نيست اما سالاد اندونزى با نگاهى به مواد اوليه آن، حتما مى تواند يك وعده غذايى باشد به ويژه براى رژيمى ها!
مواد لازم تقريبا براى سه نفر:ماكارونى پيچ ترجيحاً رنگارنگ: ۱۰۰ گرم، سيب زمينى پخته: چهار عدد، سير: دو حبه، مرغ: نصف سينه، كالباس: ۴۰ گرم، خيارشور و نخود سبز: يك فنجان، هويج پخته و خرد شده: يك فنجان، ذرت پخته: يك فنجان، پيازچه خرد شده: يك فنجان، فلفل دلمه اى خرد شده: يك فنجان، سس مايونز: ۵ قاشق غذاخورى، نمك: به اندازه لازم، فلفل: نصف قاشق چايخورى، آبليمو: يك قاشق غذا خورى.
شيوه تهيه: ماكارونى را كاملاً جوشانده و آبكش مى كنيم سيب زمينى هاى پخته را در قطعات كوچك خرد كرده و درون ظرف ماكارونى مى ريزيم. ساير مواد غذايى را تقريبا در اندازه نگينى خرد مى كنيم و به مخلوط ماكارونى و سيب زمينى مى افزاييم. اكنون نوبت به افزودن سس مايونز و نمك و فلفل و آبليمو به سالاد است، به شكلى كه همه مواد سالاد به سس آغشته شود. سالاد اندونزى و يا غذاى كامل شما آماده خوردن است.(0) نظر
برچسب ها :
10
پيتزا فوري با اسفناج
 پيتزا فوري با اسفناج
پيتزا فوري با اسفناج
نويسنده:ايران ريحاني

مواد لازم:

قارچ (يك ليوان)، سوسيس خرد شده (يك ليوان)، تخم مرغ (5 عدد)، آرد (5 قاشق سوپخوري)، فلفل سبز (يك دوم ليوان)، اسفناج پخته و ساطوري شده (دو ليوان)، پنير پيتزا (يك و نيم ليوان)، پكينگ پودر (يك قاشق مرباخوري)، نمك و فلفل (به مقدار لازم). 

طرز تهيه:

تخم مرغها را شكسته و هم بزنيد سپس نمك، فلفل و پكينگ پودر را مخلوط كنيد و آرد را هم كم كم اضافه كنيد. آن گاه مقداري روغن داخل تابه بريزيد و روي حرارت بگذاريد تا داغ شود. بعد مايه را داخل آن بريزيد تا تمام سطح آن پر شود و ببندد. سپس اسفناج هاي پخته و ساطوري شده را روي سطح آن پهن كنيد. سوسيس ها را روي اسفناج چيده و قارچ و فلفل را هم رويش بريزيد. بعد پنير رنده شده را روي آن بپاشيد و در فر به مدت 30 دقيقه بگذاريد تا رويش طلايي شود. اكنون پيتزا را از فر درآوريد و روي آن را با گوجه فرنگي، خلال باريك فلفل قرمز يا زرد و خيارشور تزيين كنيد. (0) نظر
برچسب ها :
10
ته چين اسفناج
ته چين اسفناج
ته چين اسفناج
نويسنده:ايران ريحاني
منبع:روزنامه قدس

* مواد لازم

برنج (4 ليوان)، روغن (200 گرم)، زرده تخم مرغ (2 عدد)، ماست (2 ليوان)، آبغوره (1 قاشق غذاخوري)، پياز داغ (2 قاشق)، اسفناج (يك كيلو)، مرغ (يك دوم)، زعفران (مقداري)، ماست چكيده و زرشك و مغز پسته براي تزيين (به مقدار دلخواه).

* طرز تهيه:

ابتدا اسفناج را پاك كرده، بشوييد و ساطوري كنيد. سپس كمي روي آتش بگذاريد وبا مقداري روغن سرخ كنيد. مرغ را تكه تكه كنيد و بپزيد. سپس برنج را بپزيد و آبكش كنيد.اكنون تخم مرغ و ماست را با 100 گرم روغن و نمك، فلفل و زعفران مخلوط كرده، مقداري از آن را كنار بگذاريد و بقيه را با مقداري از برنج آبكش شده مخلوط كنيد.كف ظرف تفلون را چرب كنيد. مايه مخلوط شده با برنج را در ظرف بريزيد و روي آن را صاف كنيد. بعد تكه هاي مرغ را در مايه كنار گذاشته تخم مرغ فرو ببريد. مايه اسفناج پخته و سرخ شده را با پياز داغ و آبغوره مخلوط كنيد، داخل ظرف بريزيد و روي آن را صاف كنيد. از تكه هاي مرغ روي آن بچينيد و روي آن برنج بريزيد و دم كنيد.بعد از دم كشيدن ته چين اسفناج، آن را در ديس بزرگتري از ظرف تفلون برگردانيد و دور آن را با ماست چكيده كه در قيف مخصوص شيريني پزي پر كرده ايد، تزيين كنيد و وسط اين غذا زرشك و مغز پسته خرد شده بپاشيد و سر سفره ببريد.

 

(0) نظر
برچسب ها :
10
دست پيچ با نان لواش
  دست پيچ با نان لواش
دست پيچ با نان لواش
منبع:روزنامه جوان
آيا تا به حال «دست پيچ» خورده ايد؟ چرا نام اين غذا دست پيچ است؟ به نظر مى رسيد نام اين غذا كمى در عالم آشپزى غريب باشد. اصلاً اصطلاح دست پيچ از كجا آمده است و اين غذا مربوط به كدام ناحيه از سرزمين ايران است؟ برخى معتقدند كه شيرازى ها از ديرباز با شيوه پخت دست پيچ آشنا بوده اند.

موادلازم براى ۴ نفر:

گوشت چرخ كرده: نيم كيلو، جعفرى و ترخون خرد شده: ۲ پيمانه، گردوى كوبيده: ۲ قاشق غذاخورى، زرشك: ۲ قاشق غذاخورى، گوجه فرنگى خرد شده: ۳ پيمانه، روغن، نمك، فلفل و نان لواش: به اندازه كافى.
شيوه پخت: گوشت و پياز را در روغن كمى سرخ مى كنيم. سپس سبزى ها، مغز گردو و نمك، فلفل و گوجه فرنگى را به همراه دو استكان آب به آن مى افزاييم و مى گذاريم با حرارت ملايم بپزند. آب آن كه تمام شد، همه مواد را كمى در روغن باقيمانده سرخ مى كنيم. حال دور نان هاى لواش را درآورده و به شكل چهارگوش يا مستطيل مى بريم. وسط هر تكه نان مقدارى از مايه گوشت مى گذاريم و بعد نان را مانند بقچه يا به شكل دلمه و يا لوله در مى آوريم. پس از آن ظرف مخصوص فر را چرب كرده و دلمه ها را داخل آن مى چينيم و مى گذاريم با حرارت ملايم بپزد. چنانچه فر نداريد مى توانيد دلمه ها را يكى يكى روى حرارت ملايم و در تابه سرخ كنيد. دلمه هاى آماده را در ديسى كه كف آن را با برگ هاى كاهو پوشانده ايد بگذاريد. روى دلمه ها را مى توانيد با كمى زعفران حل شده به شكل خال مخالى تزيين كنيد. كمتر از يك ساعت گذشت و به همين سادگى دست پيچتان آماده شد. اكنون تصميم با شماست، اين غذا را مى توان به عنوان يك شام ساده به همراه سالاد در نظر گرفت و يا وعده عصرانه اى باشد كه در يكى از عصرهاى خوش بهارى صرف مى شود.(0) نظر
برچسب ها :
10
املت قارچ، كباب قارچ و سس قارچ
املت قارچ، كباب قارچ و سس قارچ
املت قارچ، كباب قارچ و سس قارچ
منبع:روزنامه جوان

املت قارچ

مواد لازم:قارچ خرد شده يك فنجان، تخم مرغ چهار عدد، كره چهار قاشق سوپ خورى، جعفرى خرد شده دو قاشق غذاخورى، نمك و فلفل به ميزان دلخواه و استاندارد!
شيوه پخت:قارچ ها را با كمى جعفرى كمى سرخ كنيد. تخم مرغ ها را با چنگال هم بزنيد و نمك و فلفل را به آن بيفزاييد. تخم مرغ ها را در تابه و روغن داغ بريزيد به گونه اى كه ته ظرف را بپوشاند. وقتى زير آن سرخ شد قارچ ها را روى نصف آن بريزيد و نصف ديگرش را برگردانيد. همين كه خودش را گرفت در ظرف ديگرى بگذاريد و داغ داغ بر سر سفره ببريد.

كباب قارچ، نوع اول

شيوه پخت:قارچ صدفى (در فروشگاه هاى زنجيره اى شهروند و رفاه و بقيه مى توانيد پيدا كنيد) را در كره يا روغن بغلتانيد و سپس به آن نمك و فلفل زده به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه صبر كنيد تا مزه بگيرد. بعد به سيخ كشيده و يا لاى سيمى قرار دهيد و بر روى آتش ذغال، كباب كنيد. (خواباندن در پياز توصيه نمى شود چرا كه باعث دنبه اى شدن قارچ ها مى شود).

كباب قارچ، نوع دوم

شيوه پخت:يك عدد تخم مرغ را خوب به هم بزنيد و آرد سوخارى را كم كم اضافه كنيد و همچنان هم بزنيد. اكنون قارچ ها را در اين مايع بغلتانيد و بر روى سينى فر كه قبلاً با روغن يا كره چرب كرده ايد بچينيد. مى توانيد بر روى آن ها سبزيجات معطر هم بپاشيد. سينى را در فر گذاشته به مدت ۱۰ دقيقه در حرارت ۱۸۰ درجه كباب كنيد.
سس قارچ: اين سس بيشتر براى غذاهاى گوشتى استفاده مى شود. مقدارى قارچ را با چند دانه پياز خرد شده در مقدارى آب گوشت بپزيد و له كنيد و سپس دو زرده تخم مرغ را هم بزنيد و به مايع بيفزاييد و به مدت ۱۰ دقيقه روى آتش بجوشانيد بعد آن را صاف كنيد و در سس دان ريخته و بر سر سفره ببريد.(0) نظر
برچسب ها :
10
كيك هويج
كيك هويج
كيك هويج
منبع:روزنامه جوان
تا به حال كيك هويج خورده ايد؟! اين نوع كيك را در هيچ شيرينى فروشى پيدا نمى كنيد. دستور پخت كيك هويج را از يك آشپز قابل ايرانى برايتان نوشته ايم.

مواد لازم براى سه نفر:

آرد: ۲۰۰ گرم، شكر: ۲۵۰ گرم، تخم مرغ: ۴ عدد، گردو: ۱۰۰ گرم، روغن مايع: يك ليوان، دارچين: يك قاشق چايخورى، جوز هندى: نصف قاشق چايخورى، ميخك: نصف قاشق چايخورى، هويج رنده شده: يك ليوان، شير: ۳ قاشق سوپ خورى و بكينگ پودر: ۲ قاشق چايخورى.

شيوه پخت:

تخم مرغها را با شكر، روغن و نمك مخلوط كرده و با سرعت زياد خوب به هم مى زنيم، شير را در اين مخلوط ريخته به هم مى زنيم، آرد و بكينگ پودر و جوز هندى و ميخك و دارچين را كم كم در مايع كيك ريخته مخلوط مى كنيم و در آخر كار هويج و گردو را اضافه مى كنيم (اين مايع را مى توانيم يك جا در قالب بزرگ يا در دو قالب بريزيم) ته قالب مورد نظر را چرب كرده و كمى آرد مى پاشيم. سپس مايع كيك را در قالب ريخته و در حرارت ۳۵۰ درجه فارنهايت (۱۷۵ درجه سانتى گراد) ۳۵ الى ۴۵ دقيقه در قسمت پايين فر قرار مى دهيم تا كيك بپزد. بعد از پختن، كيك را از فر خارج كرده و پس از سرد شدن از قالب بيرون مى آوريم. روى كيك را مى توان با كرم، خامه و يا گردو تزيين كرد.

نكات تغذيه اى كيك هويج:

كيكى كه از مواد ياد شده تهيه شود، داراى ۴۱۳۰ كالرى انرژى است پس اگر فردى با شرايط معمولى باشيد مى توانيد يك برش كوچك از آن را ميل كنيد. اين كيك يك عصرانه خوش مزه و بسيار مفيد با طعم شيرينى طبيعى براى كودكان، خصوصا كودكان كم اشتها است.
(1) نظر
برچسب ها :
10
X