تزيين دستمال سفره به شكل «گل»
تزيين دستمال سفره به شكل «گل»
تزيين دستمال سفره به شكل «گل»

 

تا كردن دستمال سفره به شكل گل، گرچه پيچيده و مشكل به نظر مي رسد; اما با كمي دقت، بسيار ساده و آسان است.
يك دستمال سفره پارچه اي مربع شكل به ضلع 40 سانتيمتر را در نظر بگيريد و ابتدا چهارگوشه دستمال را تا كرده، بر روي مركز آن قرار دهيد. اين كار را يكبار ديگر انجام دهيد و گوشه هاي به دست آمده را بر روي مركز مربع قرار دهيد. دستمال را برگردانيد و براي سومين بار گوشه هاي آن را تا كرده و بر روي مركز دستمال قرار دهيد. گوشه هاي دستمال را با دست در مركز مربع نگاه داريد. در حالي كه يك دست خود را بر روي گوشه ها در مركز مربع نگاه داشته ايد دست ديگر را به زير يكي از گوشه ها برده و لايه اول را به طرف بيرون بياوريد تا مطابق تصوير به صورت مثلثي در بالاي گوشه مربع قرار گيرد. اين كار را در سه گوشه ديگر مربع نيز انجام دهيد. سپس با گوشه هاي لايه بعدي دستمال در زير گل نيز همين كار را انجام دهيد تا چهار مثلث ديگر در ميان گلبرگ ها تشكيل شود. بهتر است با قرار دادن يك ترشي خوري كوچك و زيبا در مركز گل، مانع باز شدن احتمالي تاي دستمال شويد.
(0) نظر
برچسب ها :
12
تزيين بستني در آناناس
تزيين بستني در آناناس
تزيين بستني در آناناس

 
براي اين تزيين از يك آناناس بزرگ، حدوداً 12 تا 14 اسكوپ بستني آناناسي يا بستني دلخواه، 2 يا 3 ترافل شكلاتي توپي (يا هر شكلات دلخواه)، مقداري خامه فرم گرفته و چند عدد گيلاس آبي استفاده كرده ايم (لازم به ذكر است كه اين گيلاس ها را مي توان به صورت آماده و كنسروي از مراكز معتبر فروش لوازم قنادي تهيه كرد).
براي آماده كردن اين ظرف تزييني آناناسي، ابتدا كلاه آناناس را از آن جدا مي كنيم، سپس آن را از وسط به صورت عرضي به دو نيم تقسيم كرده همان طور كه در تصوير مي بينيد، توسط وسيله اي مخصوص كه ميوه ها را به صورت توپي شكل مي دهد، داخل كاسه هاي به وجود آمده، خالي مي كنيم؛ سپس آن را كنار گذاشته و كار را ادامه مي دهيم. ممكن است بستي آناناسي در دسترس نداشته باشيم و بخواهيم در منزل بستني آناناسي تهيه كنيم؛ براي اين كار مي توانيم ميزان 4 تا 5 قاشق غذا خوري مرباي آناناس را به دو تا سه ليوان بستني وانيلي اضافه كنيم و از مخلوط آن ها بستني آناناسي تهيه كنيم؛ البته براي اين كار بايد بستني را حدوداً يك ساعت از فريزر بيرون گذاشته و داخل كاسه اي بريزيم و بگذاريم تا كرم مانند شود؛ سپس مرباي آناناس را به آن افزوده و مخلوط كنيم. اين بستني خود به خود زرد رنگ نمي شود، ولي از آنجايي كه توقع داريم بستني آناناس زرد رنگ باشد، بهتر است دو تا سه قطره رنگ خوراكي زرد هم به آن اضافه كنيم. در اين مرحله مواد را خوب مخلوط مي كنيم، سپس بستني را دوباره در فريزر مي گذاريم تا كاملاً سفت شود. بهتر است اين كار را حدوداً 24 ساعت قبل از سرو بستني انجام دهيم. مي توانيم براي درست كردن مربا به جاي ميوه تازه آناناس از كمپوت استفاده كنيم؛ براي اين كار، مقدار شكر را به 200 گرم كاهش مي دهيم، چون براي درست كردن كمپوت نيز از شكر استفاده شده است. پس از اين كه بستني آناناسي آماده شد توسط يك اسكوپ آن را داخل كاسه هاي آناناس كه از قبل آماده كرده ايم پر كرده و روي آن را با تعدادي شكلات، خامه فرم گرفته و گيلاس تزيين مي كنيم. با اين ميزان مواد مي توان از 6 تا 8 نفر پذيرايي كرد.
نكته: اگر هنگام فرم دادن بستني با اسكوپ دچار مشكل شديد، از اسكوپ فلزي استفاده كرده و پس از هر بار فرم دادن بستني، آن را داخل آب جوش فرو كنيد.

براي تهيه بستني وانيلي در منزل

500 ميلي ليتر شير را با 150 گرم شكر و يك چهارم قاشق چاي خوري پودر ثعلب به اين صورت مخلوط مي كنيم: ابتدا شكر و پودر ثعلب را مخلوط كرده، شير سرد را داخل ظرفي فلزي ريخته و ظرف فلزي را داخل ظرف ديگري كه پر از آب و تكه هاي يخ است قرار داده و مايه را آن قدر به هم مي زنيم تا به غلظت فرني برسد.وانيل يا اسانس مورد نظر رابه آن اضافه مي كنيم و پس ازاين كه غلظت نسبي پيدا كرد،آن را داخل فريزر گذاشته و هر ساعت يك بار آن را خوب مخلوط مي كنيم تا قسمت هاي يخ زده دور ظرف با وسط مايه مخلوط شوند و بستني يخ نزند. براي بستني آناناس بعد از 3 بار هم زدن، مرباي آناناس را اضافه مي كنيم و در فريزر مي گذاريم.

درست كردن مرباي آناناس

همان طور كه گفته شد، ما براي تزيين آناناس و پركردن بستني داخل آن، وسط ميوه را خالي مي كنيم، تكه هاي آناناس را كه از داخل آن خارج كرده ايم، كاملاً خرد كرده و سپس آن ها را مربا مي كنيم. به اين صورت از تمامي ميوه به خوبي استفاده كرده و دور ريز نداريم. براي اين كار ميوه يك آناناس را به همراه 350 ميلي ليتر آب داخل يك قابلمه كه بهتر است مسي باشد، مي ريزيم و روي شعله ملايم مي گذاريم تا بپزد. وقتي احساس كرديم ميوه پخته شده، حدود 200 گرم شكر به آن اضافه مي كنيم و روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا آرام آرام بجوشد و مربا جا بيافتد. دقت كنيد، ميوه آناناس هر قدر هم كه بپزد، حالت تردي خود را از دست نداده و له نمي شود؛ به خاطر همين لازم نيست آناناس را بيش از حد بپزيم. اگر دقت كنيد، مي بيند كه كمپوت آناناس هم داراي چنين وضعيتي است. مربا را از روي حرارت بر مي داريم و زماني كه هنوز داغ است، يك قاشق مرباخوري بادكا(گلوكز مايع) به آن اضافه كرده و كمي به هم مي زنيم تا كاملاً حل شود(دقت كنيد كه مربا شهد غليظي داشته باشد).
منبع:نشريه زندگي ايده آل شماره 42
(0) نظر
برچسب ها :
12
تزئين كيك عروسكي
تزئين كيك عروسكي
تزئين كيك عروسكي

 


مواد لازم :

كيك اسفنجي
خامه زده شده / 1 ليوان
خمير فوندات در رنگهاي مختلف
پودر قند مقداري

طرز تزئين :

3 عدد دايره به قطر 22 سانتيمتر بريده روي هم قرار دهيد . بين هر لايه را با خامه اي به قطر نيم سانت پوشش دهيد . توسط چاقو ، زاويه ها را زده تا فرمي شبيه به يك پرتقال بزرگ شود . مقداري خامه ، رو و اطراف كيك بماليد .
خمير سبز فوندات به قطر نيم سانت را پهن كنيد . (بهتر است مقداري پودر قند رو ي ميزكار بپاشيد ) خمير را روي كيك انداخته و اضافه هاي آن را بچينيد .با دست فشار داده تا خمير جذب كيك شود .
مقداري ديگري خمير فوندات سبز را پهن كرده و با قالب برگ ، تعدادي برش بزنيد . توسط ابزار شماره 11 گلسازي ، چند خط دو طرف و مركز برگ بياندازيد . 40 تا 50 عدد برگ آماده كرده و اطراف كيك بچسبانيد به نحوي كه لايه زيرين را كاملاً بپوشاند .
با توجه به تصوير آموزشي عروسك توت فرنگي ، جزئيات آن را با خمير فوندات در رنگهاي مورد نظر آماده كنيد . عروسكهاي ديگر را با استفاده از تصوير كيك بسازيد . براي ساخت بدنه عروسك تمشك ، خمير را داخل تور درشت گذاشته و فشار دهيد تا خميرها از چشمه تور بيرون بزند .
جهت وصل سر به تنه عروسكها و همچنين قرار گرفتن توت فرنگي رو ي كيك از خلال دندان استفاده كنيد . جهت تهيه گيلاسها ، خمير فوندات قرمز را گلوله كرده و با ابزار 11 يك طرف آن را كمي فشار و سوراخ كنيد . گيلاسها را با خلال دنداني كه با پودر كاكائو قهوه اي شده را به كيك وصل كنيد .

طرز ساخت خمير فوندات (مربوط به كيك عروسكي ):

مواد مورد نياز :

پودر قند / 480 گرم
گلوكز / 2 قاشق غذاخوري
گليسيرين خوراكي / 3 قاشق غذاخوري
پودر ژلاتين / 3 قاشق مرباخوري
رنگ هاي مجاز خوراكي يا عصاره سبزيجات / به اندازه ي كافي

طرز تهيه :

آب سرد را با ژلاتين مخلوط و ظرف را روي بخار كتري قرار دهيد تا ژلاتين كاملاً حل شود .گلوكز و گليسيرين را داخل ظرف اضافه كرده و خوب هم بزنيد .
روش اول :پودر قند را كم كم افزوده تا خمير سفتي به دست آيد .در صورت زحمت در خمير كردن ، آن را در دستگاه هاون برقي ريخته تا مخلوط به دست آمده لطيف گردد .
روش دوم : پودر قند را در كاسه اي ريخته به نحوي كه به شكل كوهي سر تيز ظاهر شود . وسط آن را با انگشت گود كرده و از مواد ، داخل آن بريزيد . با انگشت وسط و اشاره كم كم مواد را جلو كشيده و مخلوط كنيد تا خمير مناسبي به دست آيد .
رنگين كردن خمير : در صورتي كه از اين خمير تنها يك رنگ مورد مصرف بود رنگ را با چند قطره آب مخلوط كرده و با موادي كه بن ماري مي شود داخل پودر قند اضافه كنيد . در غير اين صورت در انتها بعد از خمير كردن رنگ را مخلوط كنيد .
نگهداري خمير : خمير به دست آمده را در نايلون گذاشته و در آن را گره بزنيد . هنگام استفاده بيرون آورده و ماساژ دهيد . پس از نرم شدن گل يا عروسك دلخواه را بسازيد . اين خمير به مدت زياد داخل يخچال قابل نگهداري مي باشد . ولي دو ساعت قبل بيرون گذاشته تا حرارت محيط به خود بگيرد .
منبع:ماهنامه ي بين المللي هنر پارسي ،شماره17
(0) نظر
برچسب ها :
12
تزئين هندوانه به شكل كيك

تزئين هندوانه به شكل كيك


 

 
مواد لازم
هندوانه: يك عدد
انگور سياه: يك خوشه
توت فرنگي: ده عدد
پنير خامه اي: 350گرم
بادم پرك بوداده: يك پيمانه

تزئين هندوانه به شكل كيك

طرز تهيه
1ـ ابتدا به هندوانه يك برش گرد به ارتفاع 7سانتي متر بدهيد.

تزئين هندوانه به شكل كيك

2ـ پنير خامه اي را با همزن بزنيد تا نرم و يك دست شود بعد سطح هندوانه را با پنير خامه اي بپوشانيد.

تزئين هندوانه به شكل كيك

3ـ دور تا دور هندوانه را با بادام هاي پرك بپوشانيد.

تزئين هندوانه به شكل كيك

4ـ روي سطح هندوانه را با انگور سياه و توت فرنگي تزيين كنيد.

تزئين هندوانه به شكل كيك

تزئين هندوانه به شكل كيك

تزئين هندوانه به شكل كيك

منبع: نشريه هنر آشپزي شماره 63
(0) نظر
برچسب ها :
12
تزئين آناناس براي ميز دسر

تزئين آناناس براي ميز دسر


 

 
مواد لازم:
آناناس/1 عدد
خرمالو/1 عدد
كيوي / 2 عدد

تزئين آناناس براي ميز دسر

روش تهيه:
ابتدا آناناس را از وسط نصف كنيد. بعد هر نيمه را به دو قسمت مساوي تقسيم كنيد؛ طوري كه برگ هاي آناناس از آن جدا نشود. حال با يك برش افقي از پائين برگ تا انتهاي آناناس، قسمت چوبي و سفت ميوه را جدا سازيد، سپس چاقو را به صورت افقي از زير پوست آناناس فرو ببريد و ميوه را از پوستش جدا كنيد. اكنون در همان حالت، آناناس را ثابت نگه داريد و به صورت عمودي با قطر 1 سانتيمتر ميوه جدا شده را تكه تكه كنيد. آن گاه به صورت يك در ميان، تكه هاي آناناس را به طرفين هل دهيد. حالا بين تكه ها، فضاهاي خالي ايجاد مي شود. اين فضاهاي خالي را، مي بايد با تكه هاي كيوي و خرمالو – كه به شكل مكعب مستطيل بريده ايد – پر كنيد.

تزئين آناناس براي ميز دسر

منبع: مجله آموزشي خبري آشپزباشي / شماره 37

 

(0) نظر
برچسب ها :
12
X